Reklama:

Hlášení nežádoucích účinků po očkování vakcínami je už 2538. Podezření na úmrtí vzrostla na 31

Očkování - Ilustrační snímek
Očkování – Ilustrační snímek
Foto: Showpix
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 1. 4. 2021

Měsíc březen je nejtragičtějším v počtu úmrtí spojených s onemocněním covid-19. Nárok na očkování, které má být účinnou zbraní v boji s koronavirem, ale vzniká pouze jasně specifikovaným rizikovým skupinám. V souvislosti s vakcínami lidé podávají hlášení nežádoucích účinku na Státní úřad pro kontrolu léčiv (SÚKL), který je eviduje a dále řeší. Za týden jejich počet opět vzrostl a s nimi i podezření na příčinu úmrtí. Očkování v Česku je k poslednímu březnovému dni vykázáno 1 751 325, z toho 45 636 lidí bylo naočkováno 31. března. Uvádí to data ministerstva zdravotnictví. "Existují minimální kritéria pro přijetí hlášení," uvedla mluvčí SÚKL pro ŽivotvČesku.cz

Reklama:

Nejvíce hlášení souvisí s celkovými reakcemi v místě vpichu – tedy otokem, bolestí, zarudnutím nebo zduřením a svěděním. S tím také lidé stejně často hlásí únavu, zimnici, horečku, otoky obličeje, bolest na hrudi, slabost, malátnost nebo bolest v podpaží. Hlášení je 1567.

Celkem 577 lidí pak uvedlo, že mají neurologické problémy jako je bolest hlavy až migréna, pocit na omdlení, závratě, třes, narušení chuti, řeči, čichu, ospalost či narušení paměti. Jen o něco méně, přesně 525 hlášení zmiňuje bolesti svalů a kloubů. Bolest zad, svalovou slabost, bolest krku, bolest páteře, otok kloubu nebo ztuhlost.

Reklama:

V nejmenším počtu z nežádoucích účinků jsou zatím uvedeny příznaky svědčící pro ovlivnění reprodukčního systému nebo prsu a příznaky svědčící pro ovlivnění jater a žlučových cest. O začátku očkování vakcínami třech farmaceutických společností – Pfizer/BioNTech, AstraZeneca a Moderna, SÚKL eviduje 2538 hlášení. Nárůst bohužel zaznamenal i celkový počet úmrtí, která byla nahlášena jako důsledek podezření na nežádoucí účinek vakcín proti covidu-19 a odeslána do evropské databáze EudraVigilance, kterých je 31.

Pokud očkovaní lidé chtějí podat hlášení při zdravotních komplikacích po podání vakcíny, je nezbytné uvést základní údaje. "Minimální kritéria pro přijetí hlášení jsou: identifikovatelný hlásitel (jméno, kontakt), identifikovatelný pacient – alespoň jeden z údajů (iniciály, pohlaví, datum narození, věk nebo aspoň věková skupina), identifikovatelný přípravek (nebo alespoň léčivá látka) a reakce," uvedla pro ŽivotvČesku.cz tisková mluvčí Státního úřadu pro kontrolu léčiv Klára Brunclíková.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: