Manželka ministra promluvila o rouškách. Monika Arenbergerová vysvětlila, co mohou způsobit
Roušky jsou diskutovaným tématem již od začátku první vlny epidemie na jaře loňského roku. Jejich nošení souvisí nejen s respektováním platných vládních opatření, snížením rizika nákazy koronavirem a jeho šíření, ale také s některými komplikacemi. Monika Arenbergerová, manželka nově jmenovaného ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (62) promluvila o tom, jaké problémy roušky lidem způsobují a čím si lze pomoci.
Roušky jsou považovány za ochranu dýchacích cest a mají snižovat riziko šíření epidemie koronaviru. Pro mnohé se však staly symbolem omezujícím svobodu a věcí, jejíž nošení se nedá i z důvodu nekomfortu vydržet. Monika Arenbergerová, která je kožní lékařkou a docentkou působící v pražské Fakultní nemocnici Královské Vinohrady, vnímá roušky jako dobrou ochranu před spálením od slunce. Horší je to však v případě kožních problémů.
Komplikací je především pro lidi, kteří už před používáním roušky bojovali například s akné, růžovkou nebo třeba různými formami ekzémů. "Pokud někdo používal roušku nebo respirátor několik hodin denně a nosil je dva měsíce v kuse, typicky třeba zdravotníci, mohou být zánětlivé projevy tak závažné, že musíme pomoct lokální nebo i systémovou léčbou. U drobně zanícených mazových žlázek, lidově řečeno uhříků, bude stačit sluníčko, čerstvý vzduch a správná hygiena," uvedla pro Deník Monika Arenbergerová s tím, že pro lidi se zdravou kůží by neměla být bavlněná rouška problém.
"Nic špatného jim asi neudělá, zejména když dbají na hygienu. To znamená, že si ji mění a kůži pod ní nenechají zapařit. U lidí, kteří jsou pracovně exponováni, chrání si obličej denně několik hodin a pod rouškou se hodně potí, vzniknou kožní problémy. My jsme prakticky po celou dobu pandemie neřešili nic jiného než potíže s obličeji, které roušku netolerovaly. Je třeba si pravidelně mýt obličej a aplikovat protizánětlivé minerální vody ve spreji. Když se tyto zásady nedodržují, lidé si zadělávají na dermatologický problém," doplnila kožní lékařka a manželka nového ministra zdravotnictví v rozhovoru pro Deník.
Roušky mají být elementárním ochranným prostředkem v boji s epidemií a onemocněním covid-19. V době první vlny na jaře lidé šili roušky ve velkém, snažili se dodržovat na maximum zavedená opatření a pomáhat jeden druhému. Situace se v průběhu měsíců výrazně změnila a rozdělila českou společnost na ty, kteří nošení roušek vnímají jako řešení a dodržují jej a naopak »antirouškaře«, kteří je striktně odmítají a často projevují nesouhlas na svolaných demonstracích proti vládě.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.