Úřad eviduje 3 399 hlášení nežádoucích účinků na očkování. Počet podezření na úmrtí vzrostl na 47
Epidemická situace začíná nabírat příznivý obrat a podíl na tom podle odborníků nese také očkování proti covidu-19, které bylo v Česku zahájeno 27. prosince loňského roku. S ním ale souvisejí nežádoucí účinky, které lidé hlásí Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) jako reakce na vakcíny. Úřad je eviduje a řeší stejně jako podezření na úmrtí, kterých za poslední týden přibylo 8.
Státní ústav pro kontrolu léčiv zaznamenal další nárůst hlášení nežádoucích účinků po očkování vakcínami proti covidu-19. Aktuálně vzrostla na počet 3 399, což je o 308 případů více než před týdnem. Nejčastějšími uvedenými nežádoucími účinky jsou ty, které spadají do kategorie celkových příznaků a reakce v místě vpichu. Jde především o horečku, zimnici, únavu, pocit horka nebo chladu, bolest na hrudi, žízeň, bolest, otok nebo zarudnutí v místě vpichu nebo sníženou pohyblivost končetiny. Očkovaní jich nahlásili 2 111.
Neurologické příznaky jako je bolest hlavy až migréna, závratě, pocit na omdlení, narušení chuti, čichu nebo paměti či mravenčení postihlo po očkování 761 pacientů. Hlášení na bolest kloubů, bolest svalů, ztuhlost, svalovou slabost nebo ztuhnutí šíje a bolest zad eviduje SÚKL celkem 710. Často zmiňovanými nežádoucími účinky v souvislosti s aplikací vakcín proti covidu-19 jsou příznaky svědčící pro ovlivnění trávicí soustavy – hlášení je 607.
Naopak nejméně lidé uvádí zdravotní problémy spojené s ovlivněním ledvin a močových cest – zánět močových cest, časté močení, bolest ledvin nebo bolest močového měchýře. Těch je evidováno 31. Pouze 4 očkovaní pak popsali příznaky ohledně ovlivnění jater a žlučových cest, například abnormální jaterní funkci. Celkový počet úmrtí, která byla nahlášena jako důsledek podezření na nežádoucí účinek vakcín proti covidu-19 a odeslána do evropské databáze EudraVigilance vzrostl na 47 z původních 39.
Pokud člověk po očkování zaznamená zdravotní komplikace, první by se měl zkontaktovat se svým praktickým lékařem. "S ním je možné se domluvit, zda je potřeba nežádoucí účinek hlásit a zda hlášení učiní lékař nebo sám pacient. Na webových stránkách sukl.cz jsou formuláře pro hlášení snadno dohledatelné," vyjádřila se tisková mluvčí SÚKLu Klára Brunclíková pro ŽivotvČesku.cz.
Data ministerstva zdravotnictví ke dni 22. dubna udávají 2 706 164 vykázaných očkování, z toho 58 637 za středu 21. dubna. Aktuálně je v nemocnicích hospitalizováno kvůli koronaviru 3 909 lidí a počet vyléčených dosáhl 1 520 263. K očkování v Česku se používají vakcíny tří farmaceutických firem – Pfizer/BioNTech, AstraZeneca a Moderna. Očkovací látka americké společnosti Johnson & Johnson zatím nebyla z důvodu podezření na riziko vzniku krevních sraženin uvedena na evropský trh.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.