Reklama:

Ministr Petr Arenberger zamlčel milionový majetek. Finanční správa popsala, co mu nyní hrozí

Bývalý ministr zdravotnictví Petr Arenberger
Bývalý ministr zdravotnictví Petr Arenberger
Foto: Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 13. 5. 2021

Premiér Andrej Babiš (66) žádá, aby ministr zdravotnictví Petr Arenberger (62) věrohodně vysvětlil nejasnosti kolem svých příjmů. Až po upozornění novinářů upravil své majetkové přiznání a dodal majetek, na který v roce 2019 »zapomněl«. O ministra zdravotnictví se zajímá také finanční správa. "Správce daně je oprávněn zahájit daňovou kontrolu v rámci tříleté lhůty pro vyměření daně, přičemž zjistí-li, že daňový subjekt pochybil, pak správce daně provede kroky k doměření daně," sdělila pro ŽivotvČesku.cz mluvčí Generálního finančního ředitelství Zuzana Mašátová.

Reklama:

"Pochybil a teď to napravil. Je to samozřejmě jeho chyba, věděl, že u členů vlády je to vyžadováno, že se stává politikem, tak si to měl ošetřit. Je třeba, by se k tomu jasně postavil čelem, musí to vysvětlit," uvedl k problémům ministra zdravotnictví Andrej Babiš. Petr Arenberger by měl vysvětlil, proč zamlčel řadu nemovitostí a do majetkového přiznání je dodal až po upozornění novinářů.

Ministr v majetkovém přiznání za rok 2019 nahlásil vlastnictví pěti nemovitostí a neuvedl žádný vedlejší příjem. Novináři z Seznam Zprávy upozornili, že ministr vlastní obrovský majetek, na který »zapomněl«. Petr Arenberger původně odevzdal majetkové, které mělo jen tři strany. Jako ředitel vinohradské nemocnice tehdy nahlásil vlastnictví pěti nemovitostí a neuvedl žádný vedlejší příjem. "Mně to dělalo právní oddělení naší nemocnice a mám dojem, že oni to ještě dělají službou, tak to samozřejmě můžu nechat zkontrolovat. Ale asi není důvod neuvést něco, co není v katastru nemovitostí," hájil se na tiskové konferenci ministr.

Reklama:

V novém přiznání, které má 16 stran, již uvedl, že vlastní 65 nemovitostí a přiznává také vedlejší příjem zhruba 30 milionů korun. Z toho 28 milionů korun ministr ohlásil jako příjem ze své živnosti, 1,5 milionu z pronájmu a 400.000 korun za členství v Radě Českého rozhlasu.

S případem pracuje již finanční správa, která může zahájit daňovou kontrolu. "Finanční správa se zabývá všemi podněty, které obdrží, případně o kterých se dozví. Správce daně nemůže o zjištěných daňových skutečnostech poskytovat informace. Je vázán mlčenlivostí, která je ukotvená v zákoně č. 280/2009 Sb., známého jako daňový řád. Správce daně je oprávněn zahájit daňovou kontrolu v rámci tříleté lhůty pro vyměření daně, přičemž zjistí-li, že daňový subjekt pochybil, pak správce daně provede kroky k doměření daně. Za určitých okolností může být dle zákona základní tříletá lhůta prodlužována, ale vyměřit či doměřit daň lze v zásadě nejpozději do deseti let od konce zdaňovacího období, v němž vznikla (původní) povinnost podat daňové přiznání," sdělila pro ŽivotvČesku.cz mluvčí Generálního finančního ředitelství Zuzana Mašátová. Za pochybení hrozí ministrovi také pokuta v řádech desetitisíců.

Po okamžité rezignaci Petra Arenbergera volá opozice. "Ministr, který lže ve svém majetkovém přiznání, nemá být ve vládě. Pan ministr by měl odejít. Pamatuji, jak odcházel z vlády ministr průmyslu a obchodu jen za slova o odklonění majetku před manželkou a další, co odešli v rámci politické kultury. Význam tohoto pojmu tato vláda nezná," uvedl na Twitteru předseda KDU-ČSL Marian Jurečka.

"Plánovaná cesta Jana Hamáčka do Moskvy a jeho snaha se z celé kauzy vykroutit historkami o »zastíracím manévru« nebo nevykázané milionové příjmy a majetky ministra zdravotnictví Arenbergera. Jakýkoli z těchto bodů by dříve vedl k okamžité rezignaci nebo i k pádu celé vlády. Dnes jsou ale vůči kauzám vlády někteří tak otupělí, že jim to začíná připadat normální," dodala předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: