Ministr Petr Arenberger zamlčel milionový majetek. Finanční správa popsala, co mu nyní hrozí
Premiér Andrej Babiš (66) žádá, aby ministr zdravotnictví Petr Arenberger (62) věrohodně vysvětlil nejasnosti kolem svých příjmů. Až po upozornění novinářů upravil své majetkové přiznání a dodal majetek, na který v roce 2019 »zapomněl«. O ministra zdravotnictví se zajímá také finanční správa. "Správce daně je oprávněn zahájit daňovou kontrolu v rámci tříleté lhůty pro vyměření daně, přičemž zjistí-li, že daňový subjekt pochybil, pak správce daně provede kroky k doměření daně," sdělila pro ŽivotvČesku.cz mluvčí Generálního finančního ředitelství Zuzana Mašátová.
"Pochybil a teď to napravil. Je to samozřejmě jeho chyba, věděl, že u členů vlády je to vyžadováno, že se stává politikem, tak si to měl ošetřit. Je třeba, by se k tomu jasně postavil čelem, musí to vysvětlit," uvedl k problémům ministra zdravotnictví Andrej Babiš. Petr Arenberger by měl vysvětlil, proč zamlčel řadu nemovitostí a do majetkového přiznání je dodal až po upozornění novinářů.
Ministr v majetkovém přiznání za rok 2019 nahlásil vlastnictví pěti nemovitostí a neuvedl žádný vedlejší příjem. Novináři z Seznam Zprávy upozornili, že ministr vlastní obrovský majetek, na který »zapomněl«. Petr Arenberger původně odevzdal majetkové, které mělo jen tři strany. Jako ředitel vinohradské nemocnice tehdy nahlásil vlastnictví pěti nemovitostí a neuvedl žádný vedlejší příjem. "Mně to dělalo právní oddělení naší nemocnice a mám dojem, že oni to ještě dělají službou, tak to samozřejmě můžu nechat zkontrolovat. Ale asi není důvod neuvést něco, co není v katastru nemovitostí," hájil se na tiskové konferenci ministr.
V novém přiznání, které má 16 stran, již uvedl, že vlastní 65 nemovitostí a přiznává také vedlejší příjem zhruba 30 milionů korun. Z toho 28 milionů korun ministr ohlásil jako příjem ze své živnosti, 1,5 milionu z pronájmu a 400.000 korun za členství v Radě Českého rozhlasu.
S případem pracuje již finanční správa, která může zahájit daňovou kontrolu. "Finanční správa se zabývá všemi podněty, které obdrží, případně o kterých se dozví. Správce daně nemůže o zjištěných daňových skutečnostech poskytovat informace. Je vázán mlčenlivostí, která je ukotvená v zákoně č. 280/2009 Sb., známého jako daňový řád. Správce daně je oprávněn zahájit daňovou kontrolu v rámci tříleté lhůty pro vyměření daně, přičemž zjistí-li, že daňový subjekt pochybil, pak správce daně provede kroky k doměření daně. Za určitých okolností může být dle zákona základní tříletá lhůta prodlužována, ale vyměřit či doměřit daň lze v zásadě nejpozději do deseti let od konce zdaňovacího období, v němž vznikla (původní) povinnost podat daňové přiznání," sdělila pro ŽivotvČesku.cz mluvčí Generálního finančního ředitelství Zuzana Mašátová. Za pochybení hrozí ministrovi také pokuta v řádech desetitisíců.
Po okamžité rezignaci Petra Arenbergera volá opozice. "Ministr, který lže ve svém majetkovém přiznání, nemá být ve vládě. Pan ministr by měl odejít. Pamatuji, jak odcházel z vlády ministr průmyslu a obchodu jen za slova o odklonění majetku před manželkou a další, co odešli v rámci politické kultury. Význam tohoto pojmu tato vláda nezná," uvedl na Twitteru předseda KDU-ČSL Marian Jurečka.
"Plánovaná cesta Jana Hamáčka do Moskvy a jeho snaha se z celé kauzy vykroutit historkami o »zastíracím manévru« nebo nevykázané milionové příjmy a majetky ministra zdravotnictví Arenbergera. Jakýkoli z těchto bodů by dříve vedl k okamžité rezignaci nebo i k pádu celé vlády. Dnes jsou ale vůči kauzám vlády někteří tak otupělí, že jim to začíná připadat normální," dodala předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.