V Česku se zdražuje. Ekonom vysvětlil, u čeho se ceny nezvýší a co začíná být cenově nedostupné
V posledních týdnech došlo k růstu inflace a je evidentní, že celosvětová pandemie koronaviru se na ekonomice výrazně podepsala. Zdražování je nevyhnutelné a ceny některých položek porostou nahoru. Lidé mohou vnímat rostoucí ceny velmi citelně a faktem zůstává, že některé věci se mohou stát hůře dostupnými nebo dosažitelnými. Renomovaný ekonom Lukáš Kovanda (40) pro ŽivotvČesku.cz vysvětlil, kde může vzniknout největší problém a u čeho se zatím zdražování neočekává. "Zatím bych neočekával přílišný nárůst cen třeba v oblasti elektroniky nebo oděvů. Myslím si, že tam se ceny nebudou výrazně odchylovat od trendu, který by u nás byl nebýt pandemie koronaviru," řekl pro ŽivotvČesku.cz.
Česko pocítí ekonomické následky pandemie koronaviru, mezi které patří kvůli rostoucí inflaci také zdražování týkající se nejen potravin – především některých druhů zeleniny a ovoce, ale například také alkoholických nápojů nebo tabákových výrobků. Ceny budou pravděpodobně navyšovat i provozovatelé služeb jako jsou kadeřnictví, masáže nebo kosmetické salony, ale »zahojit se« potřebují i další obchodníci, kteří museli dodržovat po dlouhé měsíce vládní nařízení a kvůli zavřeným podnikům přicházeli o tržby.
Nárůst cen by se však neměl týkat všeho. Lidé by si nemuseli sáhnout hlouběji do peněženky třeba při koupi nového ošacení. "Zatím bych neočekával přílišný nárůst cen třeba v oblasti elektroniky nebo oděvů. Myslím si, že tam se ceny nebudou výrazně odchylovat od trendu, který by u nás byl nebýt pandemie koronaviru," řekl Lukáš Kovanda pro ŽivotvČesku.cz s tím, že některé položky ale začínají být pro Čechy už hůře dostupné, byť to není pouze důsledkem epidemie v zemi.
Citelná inflace nás teď bude provázet léta, tak hlavně nenechávejme peníze jen tak v bance. Investujme. Jak? To záleží hlavně na tom, zda inflace nadcházející doby bude jako v uplynulé dekádě inflací cen aktiv, či půjde o výraznou inflaci spotřebitelskou. https://t.co/45syrfvRl9 pic.twitter.com/NGuDwNHJyu
— Lukáš Kovanda (@LukasKovanda) May 18, 2021
"Určitě bych zmínil vlastní bydlení. Podle mého názoru je nedostupné pro řadu Čechů, ale jedná se o delší trend, který nesouvisí čistě se současnou situací. Nicméně například nový automobil může být pro řadu českých domácností už také nedostupnou věcí. Stoupá poptávka po ojetinách, otázkou ale zůstává, zda nebudou zase zdaněny," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz renomovaný ekonom, který je autorem ekonomických odborných knih a je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.
"Víme, že nyní je docela pravděpodobné, že v příští vládě, která vzejde z říjnových voleb, bude možná úspěšná koalice Pirátů s hnutím STAN, která rozhodně nevylučuje nové ekologické daně a mohla by jimi zatížit právě třeba ojetiny - více penalizovat řidiče starších automobilů. Pak se provoz takového vozu prodraží. Určitě bude v příštích letech trendem dostat ze silnic stará emisně náročná auta a v tom lepším případě podporovat auta nízkoemisní, ideálně elektrická hybridní," dodal Lukáš Kovanda pro ŽivotvČesku.cz.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.