Reklama:

Desítky nakažených na Českolipsku. Roman Prymula uvedl, co by se stalo, pokud by se potvrdila nová varianta viru

Covid-19 - Ilustrační snímek
Covid-19 – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 24. 5. 2021

Epidemie koronaviru ukazuje příznivý vývoj, ale odborníci upozorňují na to, že ještě není vyhráno. To se ukazuje i v případě výskytu dosud nerozpoznané mutace na Českolipsku, která se objevila hned u několika desítek lidí a vzorky momentálně zkoumá Národní referenční laboratoř. Zatím není nic potvrzeného a čeká se na výsledky, ale přesto obavy zůstávají. Epidemiolog Roman Prymula (57) objasnil, co by se dělo v případě výskytu nové varianty koronaviru a v čem tkví největší nebezpečí. "Pokud se jedná o mutantu, která se dokáže šířit, zřejmě byla tedy zachycena na pacientovi, který ji už měl. Pak je nutné zhodnocení – a to se nedostane vyšetřením, ale spíše dlouhodoběji. Zjistit to, jestli je mutanta schopna šířit se rychleji než stávající varianty viru. Také jestli je schopna se vyhýbat imunitě, případně jestli způsobuje závažnější průběh," řekl pro ŽivotvČesku.cz.

Reklama:

Mluvčí hygieny Zuzana Balašová potvrdila pro server TN.cz, že Krajská hygienická stanice Libereckého kraje odhalila nákazu týkající se školy, mateřské školky a jedné firmy – s tím jsou pak spojené i rodinné kontakty, které by vir mohly dále šířit. Podle jejího vyjádření se čeká, zda se jedná o indickou variantu, na kterou je podezření, nebo by mohlo jít o zcela novou.

Reklama:

"Nedá se to dopředu hodnotit, protože skutečnost, že se objeví nová mutanta, je věc poměrně přirozená. Řada těch mutant není životaschopná a nezpůsobuje jakýkoli problém. Pokud se jedná o mutantu, která se dokáže šířit, zřejmě byla tedy zachycena na pacientovi, který ji už měl. Pak je nutné zhodnocení – a to se nedostane vyšetřením, ale spíše dlouhodoběji. Zjistit to, jestli je mutanta schopna šířit se rychleji než stávající varianty viru. Také zda je schopna se vyhýbat imunitě, případně jestli způsobuje závažnější průběh," řekl Roman Prymula pro ŽivotvČesku.cz s tím, že největším rizikem je varianta, která bude natolik odlišná od té původní, že imunita navozená vakcinací nebude mít identické epitopy.

"To znamená, že nebude schopna tento virus zachytit a šířil by se v populaci, která by se hypoteticky chovala jako neočkovaná. Ale to je případ pouze opravdu zásadní mutace, která by byla naprosto odlišná od toho, co u nás máme. Není to úplně pravděpodobné," vysvětlil bývalý ministr zdravotnictví a epidemiolog pro ŽivotvČesku.cz.

Největší hrozbou spojenou s epidemií stále zůstávají nové varianty viru, které by se mohly vymknout kontrole a vakcíny proti covidu-19 by proti nim byly méně účinné. "Myslím si, že varianty koronaviru jsou opravdu největším rizikem, protože jinak se daří zvládat průběh epidemie poměrně slušně. Máme vysoké procento proočkovaných i osob, které onemocnění prodělaly, což znamená, že by neměly existovat předpoklady pro to, aby došlo zase k nějaké velmi dramatické vlně. Jediný důvod, proč by tomu tak mohlo být, je právě situace, kdy by tady vznikla nějaká skutečně zásadní mutace," dodal Roman Prymula pro ŽivotvČesku.cz.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: