Reklama:

Očkování dětí proti covidu má zelenou. Jde o etickou diskuzi, kdy starší lidé mají strach, říká Roman Šmucler

Prezident České stomatologické společnosti Roman Šmucler
Prezident České stomatologické společnosti Roman Šmucler
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 29. 5. 2021

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) v pátek doporučila nasazení vakcíny proti covidu-19 firem Pfizer/BioNTech u dětí od 12 do 15 let. Preparát by měl být aplikován stejně jako dosud u již schválené kategorie starších 16 let, tedy dvěma dávkami v rozmezí alespoň tří týdnů. Agentura poznamenala, že rozhodnutí o tom, zda a kdy vakcínu v této věkové kategorii nasadit, bude nyní na jednotlivých státech. "O tom je velký spor. Není to ale překvapení, protože jde o etickou diskuzi," řekl pro ŽivotvČesku.cz k očkování dětí lékař Roman Šmucler (51).

Reklama:

Jedná se o první preparát v EU, který dostal souhlas EMA s nasazením u dětí, k podobnému kroku se již dříve rozhodly úřady v USA či Kanadě.

Experti považují naočkování dětí a mladistvých za zásadní krok k dosažení kolektivní imunity, a tím k poražení pandemie. Někteří však kritizují snahy bohatých států naočkovat všechny svoje obyvatele, zatímco v chudších částech světa se zatím nedostává dostatečného počtu vakcín ani pro starší či zranitelnější osoby.

Reklama:

"O tom je velký spor. Není to ale překvapení, protože jde o etickou diskuzi, kdy na jednu stranu mají starší lidé obavy, aby na děti nepřenesly vir, na druhé straně to je nějaké zatížení dětí, kdy jim nákaza hrozí významně málo. Ale tím, že to není povinné, tak se rodiče mohou rozhodnout. Není to ničím podmíněné, takže uvidíme, jak to bude ve školách, jaký to bude mít praktický dopad," popsal svůj pohled na vakcinaci dětí pro ŽivotvČesku.cz Roman Šmucler s tím, že žádná země podle něj nenaplní proočkovanost populace 70 až 80 procent. Děti tedy hrají roli v proočkovanosti.

Firmy Pfizer a BioNTech v březnu zveřejnily studii, která ukazovala 100 procentní účinnost jejich vakcíny proti covidu-19 u zkušebního vzorku 2260 mladistvých mezi 12 a 15 lety. Zároveň se neobjevily náznaky nežádoucích vedlejších účinků.

EMA v pátek ve vyjádření také uvedla, že je potřeba zvýšit tempo očkování v EU a že za tímto účelem pracuje na povolení pro rozšíření výrobní kapacity vakcín. Chce rovněž zmírnit pravidla pro skladování již vyrobených dávek.

Podle agentury současná data nepoukazují na to, že by kvůli některým novým variantám koronaviru bylo nutné uvažovat o budoucím doporučení třetí dávky vakcíny k posílení imunity. Tomuto problému však EMA bude nadále věnovat svou pozornost.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: