Reklama:

ŽvČ: Epidemiolog Prymula připustil možnost, že koronavir v Evropě kvůli mutaci zcela vymizí. Zásadní riziko ale existuje

Roman Prymula byl klíčovou postavou v boji s koronavirem.
Roman Prymula byl klíčovou postavou v boji s koronavirem.
Foto: reprofoto
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 2. 6. 2020

Uznávaný epidemiolog a klíčová postava v boji s koronavirovou nákazou v Česku Roman Prymula exkluzivně pro Život v Česku připustil, že je pravděpodobné, že vir na území Evropa ztrácí své síly. Aktuální data totiž ukazují, že většina lidí má bezpříznakový průběh. Je tak možné, že vir zcela z populace vymizí.

Reklama:

Život v Česku Italský lékař Alberto Zangrillo, šéf milánské nemocnice San Raffaele, uvedl v pondělí, že koronavirus klinicky prakticky neexistuje s tím, že vzorky z posledních deseti dnů ukázaly, že množství volného viru v krvi u pacientů je zcela nepatrné. Mohlo dojít tak k mutaci a ztrátě virulence a infekciozity?

Reklama:

"Není to vyloučeno. Je pravdou, že v Evropě jsou průběhy výrazně mírnější a klesají počty nakažených, což je díky opatřením, ale při tom rozvolnění, zdá se, nikde počet případů nenarůstá. Souhlasil bych tedy i s tím, že opravdu dochází k mírnějšímu průběhu. Bylo to vidět i v těch dolech, kde naprostá většina lidí měla jenom bezpříznakový průběh,"

Život v Česku Jde o mutaci viru, která zapříčinila ztrátu virulence a infekciozity a může dojít k přechodu viru do fáze, že se z něj stává jen sezónní vir?

"To nejde definitivně potvrdit. I kdyby to byla pro Evropu pravda, tak riziko, že se sem dostane vir, který řádí v Brazílii či USA, který rozhodně není tak mírný, tak může být situace jiná. To ale ukáže čas. Zatím jde jen o spekulaci, že došlo k zásadní mutaci, která by se od sebe lišila a která by měla vliv na klinický průběh. Podle evropských dat je ale vidět, že to jde číselně dolů a když se podíváme na vůbec globální data, tak je vidět, že počet případů narůstá a celosvětově je pandemie ve stoupající fázi, což dělají dominantně USA a Brazílie, ale když se podíváme na úmrtí, tak jdou dolů.

Klinický průběh je méně závažný

Život v Česku Co to přesně znamená?

Je to reálný obraz toho, o čem se bavíme, že i když pandemie není zcela zažehnána, tak klinický průběh je méně závažný.

Život v Česku Čím si to vysvětlujete? Je to způsobeno mutací viru, která zapříčinila, že vir ztrácí své infekční schopnosti?

Je skutečně možné, že jak se ten virus pasážuje, že začíná oslabovat. Může si zachovat svou virulenci, která se liší kontinent od kontinentu, ale klinické projevy jsou tady mírnější.

Život v Česku Může přejít do módu sezónnosti ve smyslu, že v období podzimu, zimy začne sílit a přes teplejší období se dostane do jakési "hibernace" či oslabení?

To nevíme, protože u chřipky se na každou sezónu objeví nějaká nová varianta. Tady se může stát, že virus oslabí a zcela vymizí, tak jak se to stalo s klasickým SARSem.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: