AstraZeneca má podobný princip jako Sputnik V, říká Roman Prymula. Popsal, zda je bezpečné s ní očkovat
V souvislosti s očkováním proti koronaviru v Česku se řeší vakcíny, kterou jsou v současné době využívány. Jednou z nich je také očkovací látka farmaceutické britsko-švédské společnosti AstraZeneca, kolem které vzniká mnoho různorodých názorů kvůli nežádoucím účinkům v podobě krevních sraženin a její účinností v porovnání s jinými preparáty. Renomovaný epidemiolog Roman Prymula (57) objasnil, jaký je rozdíl mezi vakcínami a zda by se měla AstraZeneca používat v Česku i nadále. "Jedná se o poměrně odlišné vakcíny. AstraZeneca je vakcína, která jako nosič využívá adenovirus, podobný princip má vakcína Sputnik V," uvedl pro ŽivotvČesku.cz.
Aktuálně se v Česku využívají na očkování proti koronaviru čtyři druhy vakcín farmaceutických společností – Pfizer/BioNTech, Moderna, Johnson & Johnson a AstraZeneca. Právě poslední zmíněná očkovací látka je předmětem kontroverzních diskuzí. Někteří odborníci jsou názoru, že nyní, když už je v Česku dostatek vakcín ostatních firem, mělo by se používání AstraZenecy zastavit a nadále ji nepoužívat.
"Tady záleží na tom, u jaké věkové kategorie by to bylo. Existuje jednoznačné doporučení České vakcinologické společnosti a Státního ústavu pro kontrolu léčiv, aby se vakcína AstraZeneca nepoužívala u osob pod 60 let věku. Nicméně pokud je rozočkované schéma, tak se může dokončit. Zatím lze AstruZenecu používat od 60 let nahoru - jak to bude do budoucna, ukáže až čas. Pokud budeme mít dostatek jiných vakcín, tak je jasné, že vakcíny mRNA mají o něco vyšší účinnost a není tedy vyloučeno, že masivní dodávky AstryZenecy nebudou a přejde se na mRNA vakcíny dominantně," řekl Roman Prymula pro ŽivotvČesku.cz s tím, že jsou mezi očkovacími preparáty zásadní rozdíly.
"Jedná se o poměrně odlišné vakcíny. AstraZeneca je vakcína, která jako nosič využívá adenovirus, podobný princip má také vakcína Sputnik V. Vakcíny mRNA, to znamená Comirnaty od Pfizer/BioNTech a očkovací látka společnosti Moderna, nesou pouze informaci, která se potom nějakým způsobem přepisuje a vytváří se v podstatě antigen, který je jako tzv. spike protein," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví, jaké jsou odlišnosti mezi vakcínami, které se používají na očkování proti covidu-19 v Česku.
"Ukazuje se, že Comirnaty a Moderna jsou v tomto smyslu účinnější, protože ta informace se přepisuje efektivněji, než když se tam dodává vlastní antigen," uzavřel Roman Prymula pro ŽivotvČesku.cz.
Data ministerstva zdravotnictví udávají 6 543 437 vykázaných očkování, ke kterým za neděli 13. června přibylo celkem 40 309 dalších očkovaných osob. Aktuální počet hospitalizovaných s koronavirem je v nemocnicích 152 a smutné číslo 30 226 pak ukazuje ty, kteří kvůli onemocnění covid-19 zemřeli.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.