Reklama:

Co se stane, až přijde druhá vlna COVID-19? Epidemiolog Maďar popsal největší obavy. Mohla by dorazit už před podzimem

Rastislav Maďar je vládní epidemiolog.
Rastislav Maďar je vládní epidemiolog.
Foto: Reprofoto
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 6. 6. 2020

Počty nakažených koronavirem v Česku klesají. Denní přírůstky pozitivně testovaných lidí nepřesáhly dlouhodobě stovku. Česká republika, která prošla v posledních týdnech několika etapami rozvolnění opatření, se postupně vrací do běžného života. Některé státy dokonce otevřely své hranice a řada lidé se těší na dovolenou u moře. Epidemiolog Rastislav Maďar ale právě v souvislosti s letní sezónou má obavy.

Reklama:

Epidemiologická situace v Česku je příznivá. Přesto odborníci mají obavy, že co aktuálně vypadá dobře, s letní sezónou se může jako mávnutím kouzelného proutku změnit. Vir tu stále je a nezmizel, i když se ho podařilo potlačit v populaci na minimum. Epidemiolog Maďar má právě z neukázněnosti lidí, kteří budou cestovat do zahraničí na dovolenou, obavy.

"Skutečně velkou obavu mám už z letní sezony. I po jednání se slovenskými kolegy, kteří přiletěli do Prahy společně se slovenskou vládou a s kterými jsme jednali na Ministerstvu zdravotnictví, jsem se utvrdil v tom, že všichni epidemiologové - ve všech evropských zemích, možná i ve všech zemích světa postižených COVIDEM - mají obavu, aby otevírání hranic, které je na jednu stranu nezbytně nutné, nezhoršilo situaci a nevrátilo nás do předchozího období," míní Rastislav Maďar a popisuje, co je přesným důvodem toho, co se může stát, pokud by došlo k horšímu epidemiologickému scénáři.

Omezení lokality

"Naši občané vyjedou do Chorvatska a setkají se tam s turisty z třetí země - s Francouzi, Němci, s lidmi ze severní Itálie, kde je mnoho vazeb na severní Chorvatsko a na Istrii. Máme posílenou ochranu v nemocnicích, v ústavních zařízeních sociální péče, máme připravené systémy chytré karantény, zdravotní péče má dostatek pomůcek, takže už by to rozhodně neznamenalo, že se budeme vracet k plošné karanténě. Teď už bychom situaci dokázali uhlídat regionálně, ale mohlo by to znamenat velké omezení určité lokality," je přesvědčen odborník.

Bude zle

Co by to v praxi znamenalo. Že se daná lokalita uzavře do karantény. "Bojíme se, že když nám za týden vyjedou desítky tisíc lidí do různých zahraničních zemí a vrátí se zpátky, i když se vrátí malý zlomek nakažených - dejme tomu setina promile - tak stejně založí nová ohniska nákazy v různých částech republiky. To je riziko, které nás čeká. A na to musíme umět velmi rychle a flexibilně reagovat. Pokud ne, bude zle," řekl Maďar, který poskytl rozhovor pro Seznam Zprávy s tím, že pokud jde o druhou vlnu, mohla by přijít dříve než na podzim.

"Druhá vlna by v podstatě mohla být i dřív než na podzim. Teoreticky by se to skutečně mohlo stát. My jsme se druhé vlny obávali už v tom smyslu, zda ji nemůže způsobit rozvolňování karanténních opatření," dodal epidemiolog.

Více o koronaviru najdete ZDE

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: