Reklama:

Zvýšení důchodů o 300 korun: Je to předvolební populismus, není jisté, zda se to stihne, říká Mikuláš Ferjenčík

Důchod - Ilustrační snímek
Důchod – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 17. 6. 2021

Starobní, invalidní a pozůstalostní důchody by se mohly v lednu nadcházejícího roku po zákonné valorizaci zvýšit ještě o dalších 300 korun. Návrh důchodové novely minulý měsíc schválila vláda. Aby zákon začal platit, musí ho schválit parlament a podepsat prezident. Jenže tak jednoduché to podle poslance za Piráty Mikuláše Ferjenčíka (36) není. "Přiznám se, že to považuji za součást předvolební kampaně," řekl pro ŽivotvČesku.cz politik s tím, že vláda návrh zákona předložila lidově řečeno za pět dvanáct.

Reklama:

Ministryně financí Alena Schillerová (57) po jednání kabinetu uvedla, že výdaje už zapracovala do prvního návrhu rozpočtu na příští rok. Česká správa sociálního zabezpečení vyplácela letos na konci prvního čtvrtletí 2,86 milionu starobních, invalidních a pozůstalostních důchodů. Průměrná starobní penze činila 15 351 korun.

Podle ministerstva by starobní důchod podle zákonných pravidel od ledna měl vzrůst v průměru o 458 korun. Dalších 300 korun navíc by podle navrhované normy mělo putovat do zásluhové části důchodu. Navýšení by tak bylo trvalé a částka by každý další rok při valorizaci o určité procento rostla. Podle propočtů resortu práce by příští rok na toto dodatečné přidání bylo potřeba 10,6 miliardy korun navíc, v příštích třech letech pak celkem 32,6 miliardy.

Reklama:

"Přiznám se, že to považuji za součást předvolební kampaně. Jsem zvědavý, zda se to dokáže projednat ve Sněmovně, protože to vypadá, že to bude velmi obtížné to stihnout. Počkám si tedy, až to bude ve Sněmovně. Z mého pohledu je to jasný předvolební populismus, na druhou stranu jsem si vědom toho, že pro lidi, kteří mají minimální důchody, je to významná částka, protože nejsou schopni z nízkých důchodů vyžít. Zároveň současně máme schodek 500 miliard. Nevěříme ničemu jinému, než že je to motivované snahou ze strany ČSSD se zachránit ve Sněmovně a ze strany ANO si koupit nějaké odpustky za to, jak katastrofálně dopadla na seniory epidemie koronaviru. A uvidíme, zda se vůbec podaří návrh projednat, protože hnutí ANO s ČSSD to předložily poměrně pozdě," řekl pro ŽivotvČesku.cz Mikuláš Ferjenčík.

Někteří opoziční poslanci už dříve k návrhu uvedli, že novelu s ohledem na stav státního rozpočtu a ekonomickou situaci Česka nepodpoří, a to z důvodu, že nechtějí dál prohlubovat schodky. Zmínili i předvolební uplácení voličů.

"Zákon schválila vláda, ale ještě ho musí projednat Sněmovna, kde standardně probíhá první čtení, po dvou měsících druhé čtení, následně po dvou týdnech třetí čtení a pak má Senát měsíc na to, aby to posoudil, což znamená, že to vůbec není jednoduché do voleb stihnout," dodal pro ŽivotvČesku.cz místopředseda Pirátů.

Vládní kabinet premiéra Andreje Babiše prosadil vyšší růst důchodů, než nařizuje zákon, i v předchozích letech. V lednu 2019 se průměrný starobní důchod zvýšil podle zákona o 600 korun a k tomu ještě o 300 korun. Minulý rok se v lednu podle zákona přidalo v průměru 749 korun a k tomu navíc 151 korun.

Senioři pak ale dostali ještě mimořádný jednorázový bonus 5 tisíc korun takzvané rouškovné, o kterém kabinet rozhodl krátce před krajskými volbami.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: