Reklama:

Vedro zvyšuje riziko úpalů a úžehů. Člověka s příznaky nenechávejte o samotě, říká mluvčí záchranářů

Záchranná služba - Ilustrační snímek
Záchranná služba – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 18. 6. 2021

S horkými letními dny přichází i riziko úpalů a úžehů. Lidé už jsou obecně poučeni o tom, co v tropickém počasí dělat, například držet se v poledních hodinách doma či ve stínu nebo dostatečně doplňovat tekutiny. Mnozí však i přes dodržování těchto zásad mohou pocítit, že si vysoké teploty na jejich těle vybírají svou daň. "Příznaky mohou být velmi variabilní a člověk je může zaměnit s čímkoliv jiným," řekla pro ŽivotvČesku.cz mluvčí pražských záchranářů Jana Poštová a řekla, jak člověku s úpalem či úžehem pomoct a kdy už je vhodné volat záchrannou službu.

Reklama:

Česko zasáhly super tropické teploty. Rtuť teploměru se může vyšplhat až na 35 stupňů a pocitová teplota bude kvůli vysoké vlhkosti ještě vyšší. S tímto počasím roste riziko úpalů a úžehů, jejichž projevy jsou nepříjemné, a lidé si s nimi mnohdy neumí správně poradit. Obě formy přehřátí, přestože je každá způsobená něčím jiným, mají stejné projevy.

Základní zásady chování v horkém počasí už lidé znají, úpal či úžeh přesto mohou dostat. "Příznaky mohou být velmi variabilní a člověk je může zaměnit s čímkoliv jiným. Úpal či úžeh se projevují například bolestmi hlavy, nevolnostmi, zvracením, motáním hlavy, zrychlenou srdeční akcí, pocitem na omdlení a samozřejmě i kolapsem. Poučky o tom, že není dobré například chodit přes poledne ven, už všichni asi znají," řekla pro ŽivotvČesku.cz mluvčí pražských záchranářů Jana Poštová.

Reklama:

"Pokud má někdo tyto příznaky, tak je určitě na místě ho zaprvé dostat z přímého slunečního světla či z horké místnosti, tedy od zdroje, který mu může tento stav způsobovat. Je nutné ho nenechávat o samotě, sledovat ho, pozorovat ho. Tekutiny nepodáváme v přehnaném množství, ale spíše po douškách. Obecně v příjmu tekutin platí jednoduchá poučka, že člověk by měl pít v průběhu celého dne. V momentě, kdy dostanete žízeň, je to varovný příznak a už něco není dobře. Tělo musí být hydratované," vysvětlila Jana Poštová pro ŽivotvČesku.cz, jak člověku s úpalem či úžehem pomoct.

Zatímco s některými projevy přehřátí se lze vypořádat v domácích podmínkách, jiné je lepší okamžitě řešit s lékařem. "Čas od času každý příznaky pocítí. Pokud člověk ztratí vědomí či sleduje nestandardní projevy, například bolest na hrudníku, za hrudní kostí či špatné dýchání, tak už jde o stav, kdy jsou ohroženy základní životní funkce. V takovém případě je na místě zavolat záchrannou službu," dodala Jana Poštová ze Zdravotnické záchranné služby hlavního města Prahy pro ŽivotvČesku.cz.

Úpal a úžeh jsou nemoci z přehřátí a přestože mají stejné příznaky, způsobené jsou odlišnými faktory. Úžeh je způsobený přehřátím mozku, obvykle v důsledku dlouhého pobytu na slunci v tropických teplotách. Úpal je pak celkové přehřátí organismu, které je způsobené většinou pobytem v prostoru s vysokými teplotami či nedostatkem čerstvého vzduchu.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: