Reklama:

Jeroným Klimeš vysvětlil, proč některé matky odloží dítě do babyboxů: Nemají sílu ho zabít, míní

Babybox - Ilustrační snímek
Babybox – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 5. 7. 2021

V roce 2005 zřídil Ludvík Hess v České republice první babybox. Od té doby se »klimatizovaným schránkám« podařilo zachránit 220 dětí. Jsou anonymní a v případě odložení dítěte nehrozí osobě právní postih. Uznávaný psycholog přes rodinné vztahy Jeroným Klimeš (54) popsal, že odložení dítěte do babyboxu má vždy za následek trauma pro matku dítěte. "Každé trauma může mít různě dlouhé průběhy," řekl pro ŽivotvČesku.cz s tím, že babyboxy jsou výhodné, protože jsou komplexně šetrné a dítěte má tak naději na lepší život.

Reklama:

Přesně 1. června oslavily babyboxy v Česku šestnáctiletou historii. První babybox v České republice byl otevřen 1. června 2005 v sídle GynCentra v hloubětínském zámečku v Praze 9.

Reklama:

Prvním miminkem nalezeném v boxu byla holčička, stalo se to 17. února 2006. Dostala jméno Sonička. Do stejné schránky byla o 8 dní později uložena rovněž dívka pojmenovaná Lenka. Od té doby schránky zachránily řadu dětí, které mohl potkat mnohem těžší a horší osud.

"To, že děti dávají do babyboxů, je dobré a náhradní rodiče pro ně máme. Problémem jsou děti blokované v dětských domovech. Oficiálně se rodiče tváří, jako že je chtějí, ale fakticky je nechtějí či nejsou schopni se o ně postarat. Podobně i když jsou děti u náhradních rodičů, např. u pěstounů, tak jim biologičtí rodiče dělají scény a naschvály. Bohužel soudy nejsou ochotné pěstouny chránit. Nechají narušené biologické rodiče deptat náhradní rodiny. Proto když jde dítě rovnou do babyboxu, tak je tohoto luxusu »lidských práv« ušetřeno. Když dáme dítě novým, prověřeným rodičům, je téměř jisté, že bude mít dobrý život," řekl pro ŽivotvČesku.cz svůj pohled na odkládání dětí do »plechových schránek« respektovaný psycholog.

"Po odložení dítěte nikdo maminku nebude stíhat. Ani policie," upřesnil Ludvík Hess s tím, že do dnešního dne bylo do babyboxů umístěno 220 dětí, z toho 101 holčiček a 119 chlapečků.

Podle Klimeše je motivace matky, která odloží dítě, jednoduchá. "Nemá sílu ho zabít. Co se dělo dříve s nechtěnými dětmi? Například se odkládaly k popelnicím (Infanticida - záměrné usmrcení dítěte - pozn. red.) a nebo matka šla na potrat. Když dnes nestihne potrat a nechce ho zabít, dá ho náhradní péče, třeba právě přes babybox. Pro to dítě se vždy najde adopce. Naopak vůči dětem je to velmi šetrné. Zájemců o adopci je velké množství," podotkl Jeroným Klimeš pro ŽivotvČesku.cz s tím, že pro matku to znamená vždy jisté trauma. Záleží hodně na postojích okolí, jak se s ním vyrovná.

"Mateřské city jsou naprogramované na standardní situaci. Pokud je matka nucena se s dítětem rozloučit, tak tyto city začnou protestovat a bolí to bez ohledu, jestli má nebo nemá pro odložení dítěte rozumné důvody či je donucena okolnostmi. Řekněme na rovinu, že takové situace opravdu nastávají. V situaci, kdy jdeme proti vlastním citům, musíme se ubezpečit, že jsme pro tu věc udělali vše, co je v našich možnostech. Osobně nejsem pro babyboxy a už vůbec ne pro pro potraty, ale pro adopci. Víte, matka pak má devět měsíců na to, aby se zrale rozhodla, zda to dítě dá do adopce nebo ne. U adopce má vcelku jistotu, že dítě přirozeně přijme náhradní rodiče a nebude mít žádné velké trauma. Toto vědomí jí pomůže uklidnit své rozjitřené mateřské city. Ví, že pro dítě udělala to nejlepší, co mohla. My, co stojíme okolo, bychom měli tu matku ubezpečit, že dát dnes dítě do adopce není zločin na dítěti, naopak je to nejlepší dostupné řešení," dodal pro ŽivotvČesku.cz uznávaný psycholog.

Podle zakladatele babyboxů jsou poměrně časté případy, kdy se miminko v babyboxu ocitne takřka okamžitě po narození. "Jsou děti, které matky porodí hned vedle babyboxu. Vidím to podle obrázků, které mi chodí hned po vložení dítěte do schránky na mobil a do počítače. Je z toho patrné, že jsou ještě od krve, případně že to dítě je umyté a někdy je i oblečené. Samozřejmě že děti, které jsou tam zakrvácené, působí na snímcích mnohem dramatičtěji," dodal pro ŽivotvČesku.cz Ludvík Hess.

Kdo je Jeroným Klimeš:

Jeroným Klimeš se narodil 3. dubna 1967 v Prachaticích. Je český psycholog. Zabývá se převážně psychologií rodiny, církevně-pastorální psychologií. Dříve se zabýval i policejní psychologií a psychologií reklamy.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: