Reklama:

Podezření na úmrtí vzrostla na 89, hlášení reakcí po očkování už je 6305. Nejvíce lidé uvádí horečku či bolest po injekci

Očkování - Ilustrační snímek
Očkování – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 8. 7. 2021

S každým očkováním jsou spojeny nežádoucí účinky a nejinak tomu je v případě vakcín proti koronaviru. Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) shromažďuje hlášení týkající se reakcí po očkování, které lidé zaznamenávají po aplikaci jedné z dávek očkovacích preparátů. Pokud k nějakým projevům dojde, první kroky by měly směřovat k praktickému lékaři. "S ním se lze domluvit, zda je potřeba nežádoucí účinek hlásit a zda hlášení učiní lékař nebo sám pacient," sdělila tisková mluvčí SÚKL pro ŽivotvČesku.cz.

Reklama:

Evidence hlášení nežádoucích účinků po očkování proti koronaviru spadá do gesce Státního zdravotního ústavu pro kontrolu léčiv. K vakcinaci se v Česku používají očkovací látky čtyř společností – tzv. mRNA vakcíny Comirnaty od Pfizer/BioNTech, Moderny a dále jiné typy od AstraZeneky a Johnson & Johnson. Podle dat ministerstva zdravotnictví bylo dosud naočkováno 8 699 622 lidí, k nim přibylo 98 527 osob za středu 7. července.

SÚKL má v evidenci celkem 6305 hlášení reakcí po očkování proti covidu-19, což je o 179 více než v předchozím týdnu. I počet podezření na úmrtí v souvislosti s vakcínami proti koronaviru vzrostl z 86 na 89. Nejvíce případů se týká kategorie celkových příznaků a reakce v místě vpichu. Jedná se tedy o bolest, otok, zarudnutí nebo svědění v místě, kde byla aplikována injekce.

Reklama:

Dále pak slabost, malátnost, horečka, zimnice, únava nebo třeba bolest v podpaží či třesavka – úřad jich zaznamenal 4038. Neurologické příznaky jsou druhými nejvíce hlášenými nežádoucími účinky. Patří sem například bolest hlavy až migréna, závratě, parestezie, mdloby, obrna lícního nervu, narušení čichu, narušení chuti nebo celkové křeče. Počet hlášení těchto zdravotních komplikací se vyšplhal na 1542.

Příznaky svědčící pro ovlivnění svalů, kloubů nebo kostí se řadí na pomyslné třetí místo. Celkem 1463 osob uvedlo, že mělo problémy jako bolest svalů, ztuhnutí šíje, bolest zad, ztuhlost, svalové záškuby, bolest krku, zhoršení revmatoidní artritidy nebo bolest páteře. Naopak nejméně očkovaných uvádělo příznaky svědčící pro ovlivnění jater a žlučových cest, kam spadá například abnormální funkce jater – je jich 11. Dále pak SÚKL shromáždil 63 hlášení týkající se poranění a procedurální komplikace jako pád a podobně.

"S praktickým lékařem se lze domluvit, zda je potřeba nežádoucí účinek hlásit a zda hlášení učiní lékař nebo sám pacient. Na webových stránkách sukl.cz jsou formuláře pro hlášení snadno dohledatelné. Minimální kritéria pro přijetí hlášení jsou: identifikovatelný hlásitel (jméno, kontakt), identifikovatelný pacient – alespoň jeden z údajů (iniciály, pohlaví, datum narození, věk nebo aspoň věková skupina), identifikovatelný přípravek (nebo alespoň léčivá látka) a reakce," uvedla již dříve tisková mluvčí Státního ústavu pro kontrolu léčiv Klára Brunclíková pro ŽivotvČesku.cz.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: