Reklama:

Meteorologové varují před silnými bouřkami a povodněmi. Dagmar Honsová upřesnila, kdy budou vrcholit

Počasí - Ilustrační foto
Počasí – Ilustrační foto
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 16. 7. 2021

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal v pátek po poledni výstrahu před silnými bouřkami. Vyloučit nelze ani povodňovou aktivitu. Výstraha je v platnosti od dnešního odpoledne do nedělní 23. hodiny. "Během víkendu bude počasí v Česku pod vlivem výškové tlakové níže, která bude přinášet převážně velkou oblačnost a na většinu území déšť nebo přeháňky, místy i silné bouřky doprovázené přívalovým deštěm o intenzitě až kolem 45 mm," upřesnila víkendovou předpověď pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka Dagmar Honsová.

Reklama:

Výstraha před silnými bouřkami platí pro Pardubický kraj, Olomoucký kraj, Moravskoslezský kraj, Středočeský kraj, Jihočeský kraj, Plzeňský kraj, Liberecký kraj, Královéhradecký kraj, Kraj Vysočina, Jihomoravský kraj, Moravskoslezský kraj a pro Prahu. Pravděpodobnost výskytu je vysoká.

"Během víkendu bude počasí v Česku pod vlivem výškové tlakové níže, která bude přinášet převážně velkou oblačnost a na většinu území déšť nebo přeháňky, místy i silné bouřky doprovázené přívalovým deštěm o intenzitě až kolem 45 mm," upřesnila pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka Dagmar Honsová, co mohou bouřky přinést.

Reklama:

Český hydrometeorologický ústav varuje i před povodněmi. Výstraha platí pro Pardubický kraj, Olomoucký kraj, Moravskoslezský kraj, Středočeský kraj, Jihočeský kraj, Plzeňský kraj, Liberecký kraj, Královéhradecký kraj a Kraj Vysočina.

"Vzhledem k nasycení půdy vodou bude docházet k vzestupům hladin řek. Srážky budou ustávat až během nedělního večera. Nejvyšší odpolední teploty ale budou zůstávat letní – v odpoledních maximech naměříme až 28 °C. Hned po víkendu bude docházet k ubývání oblačnosti a přeháňky se budou vyskytovat pouze ojediněle. Konečně nás tak po víkendu čeká stabilnější červencové počasí bez silných bouřek," vysvětlila Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz, co může povodně zapříčinit a kdy se počasí zlepší.

Nebezpečí představují nejen bouřky a intenzivní srážky, ale i jev, který je přináší. "Výškovou tlakovou níži můžeme pozorovat v hladině 500 hPa a bude postupovat z Německa, přes Alpy až nad Jaderské moře. Vliv tlakové níže přinese únavu, nervozitu a špatnou náladu a to zejména u chronicky nemocných a starších generací. U meteosenzitivních jedinců se mohou vyskytnout oběhové poruchy a bolest hlavy," dodala Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: