Reklama:

Pravidla cestování opět přitvrzují. Mluvčí ministerstva zahraničí popsala, co hrozí Chorvatsku

Dovolená - Ilustrační snímek
Dovolená – Ilustrační snímek
Foto: Showpix
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 26. 7. 2021

Epidemická situace ve světě je velmi proměnlivá a v některých destinacích rapidně přibývá případů nakažených koronavirem. Ministerstvo zahraničních věcí připravilo pro Čechy, kteří vyráží do zahraničí, tzv. mapu cestovatele, jež informuje o míře rizika nákazy v jednotlivých zemích. Některé turisticky oblíbené destinace se začínají dostávat do problémů a na »cestovatelském semaforu« se zařadily do alarmujících barev. "Chorvatsko se zatím v cestovatelském semaforu neposunulo, ale nevylučujeme, že se v následujícím týdnu zařadí do kategorie s vyšším rizikem nákazy," řekla tisková mluvčí ministerstva zahraničí pro ŽivotvČesku.cz.

Reklama:

Na začátku prázdnin se zdálo, že situace ohledně epidemie bude klidná. K tomu bohužel nedošlo, protože koronavirus začíná ve světě vykazovat opět vysoká čísla, epidemie sílí a pravidla cestování se mění v podstatě ze dne na den. Barvy na mapě cestovatele určují míru rizika infekčnosti, kdy jsou země zařazovány od zelené barvy značící nízké riziko až po černou, která poukazuje na extrémní nebezpečí nákazy onemocněním covid-19.

V červené kategorii se objevilo Irsko, Malta, Portugalsko nebo mezi Čechy velmi populární Řecko. Pro cestovatele, kteří se budou vracet zpátky do České republiky právě z Řecka, platí od půlnoci z neděle 25. července na pondělí 26. července povinnost vyplnit elektronický příjezdový formulář - ten musí vyplnit také očkovaní i ti, kteří nemoc prodělali. Nutností pro ostatní je dále negativní antigenní test (ne starší 48 hodin) nebo negativní PCR test (starý nanejvýše 72 hodin). V případě nedodání může dojít k vyloučení z přepravy. Po příjezdu do Česka musí lidé nejdříve 5. den a nejpozději dva týdny od návratu podstoupit nový PCR test a do negativního výsledku testování na covid-19 setrvat v domácí karanténě.

Reklama:

Výjimkou jsou osoby, které mají ukončené, tzv. plné očkování proti koronaviru oběma dávkami vakcíny. Stejně tak ti, kteří covid prodělali, a uplynulo nejméně 11 dní od prvního pozitivního testu, ale maximálně 180 dní, tedy necelý půlrok. Podobně je to v případě cestování do Řecka, nejpozději den před odletem je bezpodmínečně nutné vyplnit elektronický formulář, tzv. Passenger Locator Form (PLF), po jehož odeslání člověk dostane QR kód, kterým se prokáže během cesty. Při nedodržení hrozí pokuta až 500 euro (v přepočtu téměř 13 tisíc korun) a cestující nebude moci nastoupit k cestě.

Test nemusí podstoupit lidé, kteří prokáží bezinfekčnost ukončeným očkováním a od druhé dávky jim uplynulo nejméně 14 dní. Ostatní mohou využít negativní PCR test ze slin (opět platí, že nesmí být starší než 72 hodin), antigenní test (provedený maximálně před 48 hodinami) nebo potvrzení o prodělání onemocnění covid-19. Během cesty mohou být lidé testováni, odmítnutí takové kontroly může vést k zamítnutí vstupu do země. V případě potvrzení pozitivního výsledku musí cestující nastoupit desetidenní karanténu.

Do žluté skupiny zemí se středním rizikem nákazy koronavirem patří například Francie. Do tmavě červené kategorie s vysokou rizikovostí infekce se zařadily země jako Kypr, Kostarika, Maledivy, Španělsko, Egypt, Turecko, Nizozemsko, Mexiko nebo Kuba či Maroko. Do černé už pak spadá Tunisko.

V zelené barvě, která by měla poukazovat na nízké riziko, se zatím objevuje Bulharsko a Chorvatsko. Podle serveru Worldometers.info je v Chorvatsku už 362 621 případů nakažených a každý den jejich počet narůstá. "Rostou skokově zejména ty dovolenkové destinace a je tam skutečně vidět jasný efekt právě kumulace různých turistů v různých destinacích. Nemohu vyloučit, že se Chorvatsko dostane v příštím týdnu do té oblasti se středním rizikem nákazy," uvedl náměstek ministra zahraničních věcí Martin Smolek pro ČT24.

Jeho slova potvrzuje i tisková mluvčí ministerstva zahraničí Eva Davidová. "Také jsme o tom už mluvili. ECDC (European Centre for Disease Prevention and Control, v překladu Evropské centrum pro prevenci a kontrolu nemocí, pozn. red) v Chorvatsku indikovala řekněme vyšší počty nakažených - právě v těch turistických destinacích na Jadranu. Původně navrhovala zařadit do přísnější kategorie pouze některé oblasti, ale zatím není jednoznačné, jakým způsobem se to vyřeší. Je to aktuální věc, Chorvatsko se v cestovatelském semaforu ještě nikam neposunulo, ale nevylučujeme, že se v následujícím týdnu zařadí do kategorie s vyšším rizikem nákazy," uvedla pro ŽivotvČesku.cz.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: