Reklama:

Vyzkoušeli jsme test na protilátky na vlastní kůži: Redaktor detailně popsal, co se dělo v ordinaci a kolik to stojí

Redaktor Josef Štastna si nechal změřit hodnoty protilátek
Redaktor Josef Štastna si nechal změřit hodnoty protilátek
Foto: ŽivotvČesku
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 27. 7. 2021

Vláda České republiky neuznává hladinu protilátek jako alternativu k očkování. Podle některých lékařů je ale přesto dobré si před vakcinací zajít na test, který odhalí hladinu protilátek IgG. Redaktor portálu ŽivotvČesku.cz si nechal hladinu protilátek změřit v nemocnici v Benešově. "Na celém procesu je nejvíce nepříjemný odběr krve," zdůraznil Josef Šťastna. Co všechno se během testu na protilátky děje, popsal krok po kroku.

Reklama:

Kolem uznávání a měření protilátek se v České republice strhla intenzivní debata, kterou do jisté míry odstartovala Monika Babišová (47), která v rozhovoru pro Blesk.cz uvedla, že její dceři lékaři očkování proti koronaviru nedoporučili, protože má vysokou hladinu protilátek.

Reklama:

Uznávání protilátek jako bezinfekčnost je v současnosti velkým tématem, a to nejen na politickém poli. Podle jedné části odborníků by se člověk s jejich vysokou hladinou neměl nechat očkovat do té doby, než se dostanou na nižší stav. Oproti tomu ale existují jiné odborné hlasy, že očkovat se lze i s vysokou hladinou protilátek.

I když česká vláda na rozdíl od Rakouska neuznává test prokazující přítomnost protilátek jako alternativu k očkování, řada odborníků doporučuje, aby si lidé, kteří o očkování uvažují, nechali zjistit, zda se s virem SARS-CoV-2 jejich imunitní systém už setkal. Redaktor portálu ŽivotvČesku.cz zmapoval celý proces k získání výsledku o protilátkách.

Test si platíte z vlastní kapsy

Nejbližší odběrové místo od bydliště redaktora Josefa Šťastny je Nemocnice Rudolfa a Stefanie v Benešově. Test nehradí pojišťovna, každý zájemce si jej musí financovat z vlastní kapsy. Benešovská nemocnice základní vyšetření poskytuje za 390 korun, jsou ale i místa, která poskytují tuto službu za mnohem vyšší sumu, například Fakultní nemocnice na Bulovce v Praze si účtuje 950 korun, v případě prokázání se certifikátem o prodělaném očkování je cena 590 korun. Ve FN Brno stojí test 665 korun.

"Výhodou je, že není nutná žádná registrace, celá procedura v místě, kde jsem byl já, zabrala přibližně 15 minut, protože před odběrovým místem nebyla v pondělí ve 13:30 žádná fronta," těšil redaktora fakt, že nemusí čekat, až na něj dojde řada.

Při příchodu do budovy uhradil v hotovosti 390 korun, vyplnil žádanku s rodným číslem, předal na sebe telefonní kontakt a šel do čekárny. Štěstí měl i podruhé. "Tam jsem se ani neohřál, protože jsem šel hned na řadu," upřesnil redaktor portálu ŽivotvČesku.cz s tím, že v ordinaci odběr provedla zdravotní sestra Iveta Jeníčková.

"Vzorek krve uložila do zkumavky a odeslala do laboratoře. Klasický odběr krve je nejvíce nepříjemnou částí celého testování. Sestra místo vpichu zalepila a vyprovodila mě s tím, že nemocnice nově zasílá výsledky na e-mail, a druhý den ráno tak budu vědět, zda mám v krvi protilátky, či nikoliv," popsal redaktor Josef Šťastna, co se dělo za zavřenými dveřmi.

Druhý den (úterý) už věděl, jak na tom je. "V 7:30 mi prostřednictvím SMS přišlo heslo pro stažení dokumentu, který mi laboratoř odeslala na e-mail. Do 24 hodin po odebrání krve tak testovaný ví, zda má v krvi specifické protilátky IgG (nejvýznamnější třída protilátek, pozn. red.)," popsal novinář, jak celá služba funguje.

V Česku protilátky uznávány nebudou

Rakousko přítomnost protilátek v těle uznává k prokazování tzv. bezinfekčnosti, v Česku se ministerstvo zdravotnictví a řada odborníků k takovému postupu staví odmítavě s tím, že laboratoře na tento typ testu nejsou standardizované a že hladina protilátek po prodělání nemoci covid-19 kolísá.

Závěr redaktora: Za pozitivní na celém testování považuji rychlost, profesionalitu a samotný fakt, že člověk pak ví, zda se v minulosti s covidem setkal či nikoliv. Za negativní považuji to, že test není hrazen z veřejného pojištění, nepříjemný způsob odběru a fakt, že podle české legislativy i jedinec s vysokou hladinou IgG protilátek je stále považován za rizikového.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: