Reklama:

I srpen přeje zmijím. Uštknutí je o třetinu více než loni, uvádí TIS. Odborník popsal, co výskyt jedovatých hadů ovlivňuje

Zmije - Ilustrační snímek
Zmije – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 7. 8. 2021

V České republice je obzvláště v letním období jednoduché v přírodě narazit na hada. Žije zde ale jen jeden jedovatý a tím je zmije obecná. Ta sice není považována za smrtelně jedovatého hada, ale neznamená to, že není nebezpečná nebo její uštknutí nemůže mít fatální následky. Aktuálně se jim i přes nepříznivé počasí daří. "Aktivita je nyní lehce nad rámec běžného výskytu," řekl pro ŽivotvČesku.cz zkušený chovatel hadů Karel Zavadil. Toxikologické informační středisko od začátku roku eviduje do konce minulého měsíce 29 uštknutí.

Reklama:

Zmije obecná je suchozemský had z čeledi zmijovitých. U lidí vzbuzuje obavy a její uštknutí může například pro děti, starší osoby a alergiky znamenat nepříjemné zdravotní obtíže až smrt. Jed má poměrně prudký, ale má ho málo a proto ho při kousnutí příliš nepoužívá. Letos, stejně jako v loňském roce, je jejich výskyt hojný. Velký vliv na to má především jeden faktor.

Reklama:

"Já osobně jsem už 40 roků zmiji neviděl (směje se). Lidé mi ale říkají, že je zmijí víc než obvykle. Záleží na počasí, ale hlavně na výskytu hlodavců. Čím víc potravy, tím víc predátorů, to znamená i zmijí," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz chovatel hadů Karel Zavadil, proč je aktivita zmijí vysoká a na čem hlavně závisí.

Přestože druhá polovina prázdnin je dosud poměrně deštivá, aktivitu zmijí to příliš neovlivňuje. Před deštěm se schovají jakmile pršet přestane a objeví se sluneční paprsky, jsou znovu čilé. Teploty nejsou natolik nízké, aby jim uškodily.

"Deštivé počasí zmijím moc nevyhovuje, ale zima teď není. Když prší, tak jsou někde zalezlé a když vyleze sluníčko, tak zase vykouknou. Nedá se říct, že by kvůli tomuto počasí nepřežily. Myslím si, že aktivita je nyní lehce nad rámec běžného výskytu," řekl pro ŽivotvČesku.cz známý herpetolog.

Útoků zmijí na člověka příliš není, podle odborníků totiž tento had, aby ušetřil potřebný jed, zbytečně neútočí. Pokud už ale k uštknutí jedovatým hadem dojde, existuje spolehlivý postup první pomoci. "Rána se trochu nařízne čímkoliv ostrým, stačí jen o milimetr, díky tomu vyteče mnoho kontaminované krve. Dále se ranka o 10 až 15 centimetrů podváže, aby se kontaminovaná krev nedostávala do oběhu a tedy k srdci. Postižený by se neměl hýbat, aby krev tolik neproudila. Dále už pomůže lékař," dodal Karel Zavadil pro ŽivotvČesku.cz.

Toxikologické informační středisko od začátku roku eviduje do konce minulého měsíce 29 uštknutí, což je o třetinu víc než loni. Za růstem zřejmě stojí teplé letní počasí a vyšší přítomnost turistů v tuzemské krajině. Podle lékařky Jany Liškové z centra TIS existuje k pátečnímu datu v záznamu ale 37 dotazů na téma zmije. "Některé dotazy mohou být zdvojené," uvedla pro ŽivotvČesku.cz s tím, že některá uštknutí nemusí být ani nahlášena.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: