Reklama:

Dominika Feriho ničí vlastní představy. Uspal sociální sítě. Do hlavy mu vstupují postavičky žen, říká psycholog

Bývalý poslanec Dominik Feri
Bývalý poslanec Dominik Feri
Foto: Tomáš Tkáčik / Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 18. 8. 2021

Případ exposlance za TOP 09 Dominika Feriho (25) začal českou společností intenzivně rezonovat v polovině května, kdy ho skupina žen přes média obvinila z obtěžování a nátlaku. Nadějná tvář české politiky se stáhla z veřejného života, trvá na své nevině a k ledu odstavila také svůj instagramový účet, který čítá více než milion sledujících. Podle psychologa Jeronýma Klimeše (54) je odchod do ústraní logický. Feri by prý lépe dokázal snášet tlak, kdyby byl starší a zkušenější. "Dominik Feri nemá tak velkou sílu a vyrovnanou psychiku, aby z hlavy dokázal zaplašit ty »postavičky«, které mu to vyčítají," popsal psycholog pro ŽivotvČesku.cz.

Reklama:

"Zatarasil dveře nočním stolkem. Vlezl ke mně do sprchy a začal se nevybíravě dožadovat sexu."

Reklama:

To jsou věty, která odstartovaly politický pád Dominika Feriho. Nadějná tvář demokratické scény odešla ze Sněmovny s tím, že nyní je čas pracovat na očištění jména. Bývalý člen TOP 09 také na začátku léta uváděl, že se proti obviněním, která ženy vznesly, hodlá bránit soudní cestou. Pak se stáhl do ústraní a fakt, že vyrazil na zahraniční dovolenou, se provalil hlavně díky fotkám, které na sociální sítě dávali jeho kamarádi a kolegové na cestách.

Podle psychologa Jeronýma Klimeše je pochopitelné, že se Feri o svůj instagramový profil nestará. Brání mu v tom prý představy a otázky, které neustále zaměstnávají jeho hlavu. Jeroným Klimeš je také přesvědčen, že kdyby byl Feri starší, snášel by tlak na svou osobu lépe.

"Muži, kteří měli podobné problémy, tady mohu zmínit bývalého italského premiéra Berlusconiho, i přes taková obvinění jedou pořád dál, protože mají pevnou psychiku a jsou schopní odolávat vracejícím se vzpomínkám. Dominik Feri je ve věku přes dvacet let, není tedy tak psychicky silný, aby z hlavy dokázal zaplašit »postavičky« žen, které mu to vyčítají. Zřejmě s nimi neustále vede nějaký mentální rozhovor, který mu bere sílu na jiné aktivity. On by měl tyto fantazijní rozhovory zastavit a umlčet je, na to je ale potřeba druh jisté psychické obrany, tedy nějaké vytěsnění. Feri má zřejmě tuto obranu slabou. On se nyní stáhl, protože těch »postaviček« v hlavě se není schopen zbavit," představil pro ŽivotvČesku.cz svou hypotézu Jeroným Klimeš, podle kterého vnitřní monolog bude stejně intenzivní, ať už se Feri protizákonného jednání dopustil, nebo jsou obvinění falešná.

"Podobné pochody v hlavě budou probíhat i za předpokladu, že ta obvinění jsou vylhaná. Ten člověk sedí doma sám a místo toho, aby třeba studoval příručku, jak uvařit guláš z jehněčího, neustále rozebírá, co kdo napsal na webu, jak o něm lidé diskutují, co o něm říkaly ty ženy. On nemá doma klid, je to jedno nekončící peklo, ve kterém se neustále hádá s »postavičkami«, které mu říkají, co udělal či neudělal... To bere člověku veškerou energii, kterou pak už nemá na spravování svého instagramového projektu," doplnil pro ŽivotvČesku.cz znalec lidské duše.

Pro Dominika Feriho ale případ nekončí tím, že se o něm nyní nemluví. Řadou obvinění se totiž stále zabývají kriminalisté. "Celá věc je stále ve fázi šetření a nebyla ukončena," potvrdil na začátku týdne pro ŽivotvČesku.cz policejní mluvčí Jan Rybanský. Jeho kolega Jan Daněk v minulosti uvedl, že fáze ověřování, zda skutečně došlo k naplnění skutkové podstaty trestného činu, může trvat dlouhé měsíce.

"Pořád je to ve fázi vyšetřování a zjišťování, jestli došlo k naplnění skutkové podstaty trestného činu a tato fáze může trvat i několik týdnů, měsíců, klidně i půl roku," řekl pro ŽivotvČesku.cz mluvčí pražské policie Jan Daněk a vysvětlil postup, jak se takové případy vyšetřují.

"Na vyšetřování se lhůta určuje, ale může se prodlužovat. V tuto chvíli probíhají výslechy. V případě, že policie nabyde přesvědčení, že se stal trestný čin, mluvím obecně, tak zahajuje vyšetřovatel trestní stíhání, to znamená, že obviněnému sdělí obvinění, odůvodní mu to, ten se k němu může vyjádřit, pak probíhají dokazování, následně to policie uzavírá návrhem na podání obžaloby, který se posílá státnímu zástupci. Konečným pánem je státní zástupce, který s tím jde k soudu. On musí zhodnotit, zda důkazy jsou silné a určí, zda s tím k soudu půjde či naopak nepůjde a případ se odloží, případně požádá policii o další důkazy," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz policejní mluvčí Jan Daněk.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: