Společenské tabu: Močení do sprchy či umyvadla namísto toalety ušetří vodu i peníze. Psychiatr Jan Cimický nápad zhodnotil
Ekologický pohled na planetu v posledních letech nabývá na významu - vyvíjí se větší tlak na ochranu životního prostředí a zároveň peněženek. Brazilští ekologové poukázali na možnost, jak dosáhnout velkých úspor vody díky kontroverznímu nápadu. Zavedli by vykonávání malé potřeby namísto do toalety do sprchy. "Moč je sama o sobě izotonická tekutina, která se dá víceméně v mnoha situacích použít – což je paradoxní. Do určité míry tu je prvek jistého pokrytectví, kdy se lidé nad něčím takovým pozastavují, ale ve skutečnosti jim to třeba zas až tak divné nepřijde. Jsem názoru, že bych si ponechal zavedené zvyklosti, které jsou v naší společnosti běžné," zhodnotil uznávaný psychiatr Jan Cimický (73) pro ŽivotvČesku.cz.
Ať už se pohlíží na finanční úspory nebo skutečnost, že velká sucha mohou způsobit nedostatek vody, s níž je nutné stále více šetřit, oba případy by řešila nevšední představa brazilských ekologů. Ti tvrdí, že pokud by lidé močili během sprchování místo použití toalety, ušetřilo by se velké množství vody. Kromě aspektu ekologického jde také o ten ekonomický. Jedno spláchnutí totiž vyjde u starší nádržky o objemu deseti litrů na 85 haléřů.
Dnes je standardem mít doma toaletu, což například před 30 lety ještě takovou samozřejmostí nebylo. Podle dat Českého statistického úřadu mělo splachovací záchod v roce 1991 jen 88,6 procenta domácností, v roce 2018 už bez něho existovalo pouhé půl procento. Statistiky také uvádí, že jedna osoba doma spláchne v průměru sedmkrát za den. Pokud v bytě žije například čtyřčlenná rodina, vychází počet spláchnutí toalety na 28. V takovém případě by to při 85 haléřích za spláchnutí činilo 23,8 korun za den - měsíčně (pokud by se počítalo s 31 dny v měsíci) se tak částka může vyšplhat na téměř 738 korun.
Někteří lidé se k nápadu jihoamerických ekologů staví odmítavě a nedokáží si sprchu jako alternativu toalety představit, jiní zdrženlivě mlčí. Jedná se totiž o jisté společenské tabu, o němž se zkrátka nemluví - i když ho někteří občas praktikují. U mužů pak připadá jako alternativa sprchy také koupelnové umyvadlo. Psychiatr Jan Cimický se k podobnému počínání staví spíše odmítavě.
"Všechno je do určité míry poplatné jistým zvyklostem a morálním pravidlům, která se ve společnosti udržují. Moč je sama o sobě izotonická tekutina, která se dá víceméně v mnoha situacích použít – což je paradoxní. Když dojde k nějakému pobodání hmyzem, kdy vznikají nějaké alergické reakce, člověk dokáže aplikací vlastní moči na postižené místo zmírnit zasažení. V zásadě je to asi přijatelné jako něco, co není běžné. Nicméně v prostředí nějakého pralesa je to asi normální. Osobně mi to přijde už trochu mimo," řekl Jan Cimický pro ŽivotvČesku.cz s tím, že v našich podmínkách jsou lidé zvyklí na určitý evropský úzus toho, jak vykonávat svoje potřeby. Což by se nemělo měnit.
"Když se nad tím ale zamyslíme, tak například ve veřejných bazénech mnoho lidí tuto potřebu vykoná. Do určité míry tu je prvek jistého pokrytectví, kdy se lidé nad něčím takovým pozastavují, ale ve skutečnosti jim to třeba zas až tak divné nepřijde. Jsem názoru, že bych si ponechal zavedené zvyklosti, které jsou v naší společnosti běžné," dodal renomovaný psychiatr pro ŽivotvČesku.cz.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.