Děti bez očkování a testu budou ve škole sedět v roušce. Vzniknou tím konflikty a označování, říká sociolog
Pokud se žáci nenechají testovat, ani nedoloží jinak bezinfekčnost, budou muset nosit roušku i při výuce. Budou mít rovněž zakázáno cvičit ve vnitřních prostorech a zpívat. Takové jsou podmínky pro žáky a studenty v novém školním roce, který začíná už za týden. Rodiče mají obavy, že mezi dětmi začnou vznikat spory kvůli tomu, kdo je očkovaný a kdo je testovaný. Nejvíce se ale obávají, jak se bude kolektiv chovat k dětem, které budou muset mít respirátor. "Jak to vláda postavila, je krajně nešťastné. Je v podstatě jasné, že ty děti budou výrazně diskriminované oproti testovaným a očkovaným," řekl pro ŽivotvČesku.cz sociolog Vojtěch Bednář a popsal, jaké situace mohou vzniknout.
V polovině srpna ministerstvo školství odeslalo do škol manuál který obsahuje doporučení a povinnosti pro jejich provoz od začátku nového školního roku. Už za týden děti znovu nastupují do školy a pravidla jsou jasná - ve společných prostorách školy bude povinná ochrana nosu a úst, při výuce ne. Žáci, studenti i zaměstnanci škol se budou muset nechat na začátku září testovat, výjimku mají očkovaní a ti, kteří v posledních 180 dnech prodělali covid-19. Pokud se žáci nenechají testovat ani nedoloží jinak bezinfekčnost, budou muset nosit roušku i při výuce.
Rodiče se obávají, že s novým školním rokem mezi sebou začnou děti dělat rozdíly podle toho, zda jsou očkované či testované. Očekávají, že děti, které bezinfekčnost neprokážou a budou muset při hodinách nosit respirátor, nebudou moct zpívat nebo cvičit ve vnitřních prostorách, pak budou terčem šikany. Podle sociologa se nedá vyloučit, že k takovým situacím bude docházet. Popsal důvody a možný scénář.
"Jak to vláda postavila, je krajně nešťastné. Něco poměrně striktně vyžaduje, není to povinné, ale těm, kteří to neakceptují, vláda nastavuje téměř nesplnitelné podmínky. Když se podíváte na to, jak budou muset nosit respirátory, tak je v podstatě jasné, že ty děti budou výrazně diskriminované oproti testovaným a očkovaným. Zásadní věc je, že zatímco tlak jako takový není směrovaný na děti samotné, ale na jejich rodiče, tak trest za to, že to nevyjde, nedopadá na rodiče, ale na děti. To je takzvaná asymetricita tlaku, velmi nepříjemná věc, protože když si rodič postaví hlavu, bude za to »bito« dítě," řekl pro ŽivotvČesku.cz sociolog Vojtěch Bednář.
Sociální psycholog popsal, co přesně mezi dětmi vznikne. "Stane se to, že drtivá většina dětí se nechá otestovat, protože je vidět, že respirátor by pro ně byl příliš brutálním trestem. Bude ale malé procento těch, které se testovat ani očkovat nenechají, budou muset nosit »náhubky« a tím dojde k jejich takzvané stigmatizaci a labelingu. Jinými slovy je označíme jako někoho, kdo není tak dobrý jako my. Od toho labelingu je malinký krůček k ostrakizaci, což je moment, kdy ostatní děti začnou ty s respirátory zatlačovat do kouta. To je věc, kterou principiálně nechcete a je potenciálně nebezpečná," přiblížil Vojtěch Bednář pro ŽivotvČesku.cz, co může po novém školním roce ve třídách nastat.
"Z mého úhlu pohledu to vláda hrubě nezvládla, vzniká tím sociální polarizace, konflikty, šikana a celá řada dalších patologických jevů. Řešení z pohledu řízení autority je v podstatě jednoduché. Je to o tom, že vláda by měla jasně a srozumitelně říct, že testování je povinné a testovat se budou všichni bez rozdílu. Samozřejmě je riziko, že je někdo z rodičů zažaluje a soud to smete ze stolu tak, jako řadu jiných věcí, ale na druhou stranu je to lepší než to, co se stalo," dodal sociolog Vojtěch Bednář pro ŽivotvČesku.cz, jaké řešení by bylo lepší.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.