Reklama:

Končí povinnost nosit roušky ve zdravotnických a sociálních zařízeních. Kdy se k ochraně úst a nosu ČR patrně vrátí, nastínil Roman Prymula

Epidemiolog Roman Prymula
Epidemiolog Roman Prymula
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 5. 5. 2022

Sněmovna ve středu schválila zrušení stavu pandemické pohotovosti, který mimo jiné umožňoval vydávat protikoronavirová opatření bez nutnosti vyhlášení nouzového stavu. Rozhodnutí dolní komory konkrétně znamená, že od čtvrtka končí povinnost nosit roušky ve zdravotnických a sociálních zařízeních. Usnesení dolní komory bylo přijato jednomyslně, tedy hlasy všech 159 přítomných poslanců. Redakce ŽivotvČesku.cz se ohledně nošení ochrany úst a nosu dotázala epidemiologa Romana Prymuly (58) na jejich případný návrat.

Reklama:

"Respirátory v tuto chvíli byly odloženy. Je řada lidí, kteří je individuálně nosit budou, ale Evropa se bude nějakým způsobem posouvat. Dá se očekávat, že na podzim to bude viděno jinou optikou a k respirátorům se vrátit ještě můžeme," řekl pro ŽivotvČesku.cz bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (61) poslancům řekl, že s ohledem na vývoj koronavirové epidemie již »není důvod pro další plošná opatření«. Podle ministra sice skončí povinnost nosit respirátor ve zdravotnických zařízeních a pobytových zařízeních sociálních služeb, jako jsou domovy pro seniory nebo zdravotně postižené. Roušky ale nadále budou mít smysl a bylo by dobré, aby je pacienti měli »v ambulancích a na urgentních příjmech«, uvedl ministr.

Reklama:

Stav pandemické pohotovosti byl zaveden loni v únoru zákonem o mimořádných opatřeních při epidemii onemocnění covidu-19, tedy takzvaným pandemickým zákonem. Umožnil přijímat některá protiepidemická opatření bez vyhlášení nouzového stavu.

Válek původně sliboval, že termín, kdy bude možné stav pandemické pohotovosti ukončit, oznámí na únorové schůzi Sněmovny. Mluvilo se tehdy o tom, že pandemická pohotovost by mohla skončit už v březnu. Vláda ale nakonec návrh na ukončení pohotovosti schválila teprve minulou středu s tím, že by mohl platit od 3. května. Sněmovna se k tomu ale kvůli opozičním obstrukcím dostala teprve ve středu večer.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: