Reklama:

Na konci podzimu možná bez roušek. Epidemiolog Roman Prymula popsal, jak to je aktuálně s mutacemi koronaviru

Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula
Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula
Foto: ŽivotvČesku
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 6. 9. 2021

Zrušit nošení roušek a další opatření pro hromadné akce bude možné, až se naočkuje proti covidu-19 asi 75 procent populace, uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (34). Odhaduje, že by se toho mohlo dosáhnout do konce podzimu. Dokončené očkování proti koronaviru má podle něj asi 54 procent lidí. Podle prezidenta České lékařské komory se dosáhne kolektivní imunity, až očkovanost dosáhne 85 až 90 procent. V souvislosti s agresivnější variantou viru zatím panuje klid. "Zatím žádná z nich nedosahuje významu mutace delta," řekl pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog Roman Prymula.

Reklama:

"Ta opatření můžeme zrušit za předpokladu vyšší proočkovanosti, to je to sdělení, které dnes máme. I v kampani říkáme 'pojďme to dotáhnout aspoň na 75 procent pročkovanosti a pak se můžeme bavit stejně jako v ostatních zemích o zrušení těch opatření," řekl Adam Vojtěch v pořadu Otázky Václava Moravce. Podle něj by se to mohlo týkat uvolnění povinného nošení roušek ve vnitřních prostorech a dalších opatření na hromadných akcích. Na těch se nyní například omezuje kapacita, mají se dodržovat rozestupy a předkládat testy na covid-19 nebo jiné potvrzení o bezinfekčnosti.

S dosažením kolektivní imunity počítalo ministerstvo zdravotnictví původně do konce srpna. Původní cíl byl 70 procent očkovaných, kvůli nakažlivější mutaci delta (původně indické) se ale podle ministra navýšil na 75 procent. "Já myslím, že to je reálné během podzimu," upřesnil. Podle něj jde o to, aby se lidi podařilo o nutnosti očkování přesvědčit. O povinném očkování se nyní neuvažuje, dodal ministr.

Reklama:

V současnosti je Česká republika dominantně zasažena mutací delta. Jiné mutace zatím nejsou rizikem. "Pokud jde o šíření mutací, tak kromě klasické mutace delta se šíří mutace delta plus, ale objevují se i další mutace, které jsou sledovány Světovou zdravotnickou organizací (WHO). Zatím žádná z nich nedosahuje významu mutace delta," řekl pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog Roman Prymula, který se domnívá, že do konce roku sice pozitivní nárůsty budou, ale nemělo by se jednat o masivní vlnu nákazy jako tomu bylo v minulosti.

Reprodukční číslo se v neděli 11. den v řadě drželo nad hodnotou jedna, což znamená, že epidemie zrychluje. Plně naočkovaných je 5,777.999 lidí, tedy přibližně 54 procent celkové populace České republiky.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: