Absurdní stíhání za status na internetu, říká asistent poslance. Lubomíra Volného si vyžádala policie

Poslanec Lubomír Volný
Poslanec Lubomír Volný
Foto: Nextfoto
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 22. 5. 2021

Policie žádá o vydání nezařazeného poslance Lubomíra Volného (47) k trestnímu stíhání. Důvodem je podezření ze šíření poplašné zprávy. V příspěvku na svém facebookovém profilu tvrdil, že se chystá spiknutí, jehož cílem je diskreditace léku ivermektin, prostředkem k diskreditaci mělo být podle Volného zabití pacientů. "Aby někdo někoho stíhal za status na Facebooku, mi přijde absurdní," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Volného asistent Václav Kubín. "Já to nemohu považovat za relevantní informaci," řekl pro ŽivotvČesku.cz poslanec Marian Bojko (58). Později se redakci ŽivotvČesku.cz podařilo získat vyjádření Lubomíra Volného. "Já to dodnes oficiálně nevím," řekl poslanec.

"Mohu potvrdit, že jsme ve čtvrtek odeslali do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky žádost o vydání poslance Lubomíra Volného k trestnímu stíhání pro podezření ze spáchání trestného činu šíření poplašné zprávy," sdělila Deníku N mluvčí policejního prezidia Kateřina Rendlová s tím, že bližší informace není možné sdělit.

Policie už v březnu na sociální síti avizovala, že si Volného předvolá kvůli příspěvku, který sdílel na Facebooku. "Podle mých informaci se připravuje plán na diskreditaci ivermektinu pomocí úmrtí (tedy vraždy) několika pacientů, kteří jej budou užívat," napsal poslanec na svůj profil.

"Aby někdo někoho stíhal za status na Facebooku, mi přijde absurdní," řekl pro ŽivotvČesku.cz Volného asistent Václav Kubín.

Člen strany VOLNÝ blok Marian Bojko se k informaci nechtěl vyjádřit. "Nikdo z nás tu informaci nedostal potvrzenou, policie nám to neoznámila. Já to nemohu považovat za relevantní informaci, takže se nevyjádřím. Nebudu se vyjadřovat k něčemu, o čem nevím, jestli je to vůbec pravda," řekl Marian Bojko pro ŽivotvČesku.cz.

Redakci webu ŽivotvČesku.cz se po vydání článku podařilo získat i vyjádření samotného Lubomíra Volného. "Já to dodnes oficiálně nevím. Deník N získal informace dřív od státního zastupitelstva než já. Považuji to za účelový únik informací," řekl poslanec.

Policie se už dříve zabývala lednovou potyčkou Volného ve Sněmovně. Poslanec konflikt rozpoutal při schůzi k prodloužení nouzového stavu. Policie se strkanicí u pultu předsedajícího zabývala pro podezření z výtržnictví, věc následně předala k přestupkovému řízení. Mandátový a imunitní výbor Volnému uložil pokutu. Má zaplatit jeden měsíční poslanecký plat, tedy zhruba 90.800 korun.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.