Adam Vojtěch: K zásadním rozvolněním by teď nemělo docházet. Otevřít lze, až bude 1000 případů denně, říká

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Foto: Showpix
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 15. 1. 2021

Oficiálně v Česku zatím platí nejvyšší, pátý stupeň pohotovosti. A to i přes skutečnost, že index rizika protiepidemického systému PES, kterým se v Česku řídí opatření proti šíření nemoci covid-19, se i dnes dále drží na čtvrtém stupni. Podle Adama Vojtěcha (34) by v tuto chvíli ale nemělo dojít k zásadním rozvolněním, jaké proběhlo v minulosti, a vyvarovat se tak opakování chyby. "Pokud nemáme epidemii pod kontrolou, což nemáme, tak v tomto směru bychom měli opatření držet ještě v následujícím období," upřesnil bývalý ministr zdravotnictví pro ŽivotvČesku.cz.

V současnosti situace opravdu není dobrá. V posledních dvou dnech sice klesl počet lidí, kteří kvůli covidu-19 skončili v nemocnici, ale ty už jsou na hranici svých možností. I když covidová lůžka ještě jsou, problém je s nedostatkem personálu. Na začátku týdne počet hospitalizovaných vystoupal na více než 7400, ve středu klesl na 7284 a ve čtvrtek zhruba na 7000. Z toho asi 1100 pacientů leží ve vážném stavu.

"Situace není stále dobrá, to je jednoznačné. I když se zdá v posledních dnech, že by mohlo dojít ke zpomalování epidemie. Je to otázka, zda to bude dlouhodobější trend. Mohly by se začít projevovat restrikce, které byly zavedeny po období Vánoc. Podle dat k tomu dochází, ale nemůžeme být v tomto směru příliš optimističtí. Myslím si, že by nemělo docházet k zásadním rozvolněním, protože víme, co se stalo na začátku prosince. Kdy jsme měli optimistická čísla, a následně se situace velmi rychle zhoršila. Pokud tedy nemáme epidemii pod kontrolou, což nemáme, tak v tomto směru bychom měli opatření držet ještě v následujícím období. Zároveň souhlasím s tím, co řekl pan profesor Prymula, že bychom se měli pohybovat někde pod tisíc pozitivních případů za den tak, abychom si mohli dovolit nějaké výraznější rozvolnění," zhodnotil pro ŽivotvČesku.cz bývalý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, kterému se bez výrazných problémů dařilo řídit resort tři roky.

V současnosti vládní kabinet Andreje Babiše (66) nečelí těžkostem jen v rámci boje s epidemií, ale také startu systému pro registraci lidí starších 80 let na očkování proti covidu-19. Podle dat Chytré karantény navštívilo web během prvních dvou minut 75.000 lidí. A došlo k několika kolizím a problémům.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.