Adam Vojtěch nastínil, jak předejít, aby se v souvislosti s mutacemi koronaviru zhoršila situace

Adam Vojtěch
Adam Vojtěch
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 24. 4. 2021

Podezření na indickou mutaci koronaviru v Česku prověřuje Národní referenční laboratoř pro chřipku Státního zdravotního ústavu (SZÚ). Výsledky mají být příští týden. Podle expertů je odhalování nových mutací, které mohou být nakažlivější i smrtelnější, pro zvládání epidemie zásadní. "Nesporně obecně mutace koronaviru představují největší riziko," řekl pro ŽivotvČesku.cz bývalý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (34), který s řadou epidemiologů zvládl první vlnu šíření nákazy.

Podle Adama Vojtěcha - dnes předsedy firmy Krajská zdravotní spravující šest nemocnic v Ústeckém kraji - je při jakémkoliv výskytu mutace na našem území potřeba být výrazně obezřetní. "Nesporně obecně mutace koronaviru představují největší riziko, protože stále platí premisa, že koronavirus stále mutuje a některé nové kmeny se dokázaly prosadit, ať už jde o brazilskou či britskou mutaci a dnes i indickou. Domnívám se, že nikdo nedokáže přesně určit, jak se koronavirus bude do budoucna chovat. Je důležité, aby podezřelé vzorky byly sekvenované a aby tito nakažení pacienti byly důkladně trasováni, aby mutace neměly vliv na zhoršení epidemiologické situace," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz bývalý ministr zdravotnictví.

Sekvenace je podrobná genetická analýza. Porovnává se při ní genetická informace viru s objevenými variantami, je tak možné zaznamenat nové. Rozšíření sekvenování doporučuje i odborná Mezioborová skupina pro epidemické situace (MeSES) při ministerstvu zdravotnictví, kterou vede epidemiolog IKEM Petr Smejkal. Už dřív uvedla, že je nutné sekvenovat aspoň 1000 vzorků týdně. 

Podle některých odborníků by v případě rozšíření nové mutace v Česku mohl vzniknout problém s plánovaným rozvolněním. "Myslím si, že pokud se vývoj epidemie bude vyvíjet stejným snižujícím se trendem, tak si nemyslím, že by toto mělo ovlivnit současný stav. Je ale nutné být obezřetní," dodal svůj pohled na riziko nové mutace Adam Vojtěch, který zároveň upozornil na to, že v případě kvalitního trasování se dá šíření nové mutace významně omezit.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.