Adam Vojtěch exkluzivně: Některá opatření mohou být přísnější, počet nakažených byl nejvyšší v Praze a na Karvinsku

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Foto: Archiv AV
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 25. 6. 2020

Počet případů s onemocněním COVID-19 v Česku vzrostl za středu o 127. V minulém týdnu ve čtvrtek a pátek narostl denní počet rovněž přes sto. V souvislosti s koronavirem dosud zemřelo 343 lidí, čtyři z nich tuto středu. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch pro Život v Česku nevyloučil, že některá opatření v rámci rozvolnění mohou být lokalitně přísnější.

Lidé v Česku mohou od 1. července odložit roušky také ve vnitřních prostorách nebo veřejné dopravě. Zakrývání nosu a úst kvůli koronaviru bude dál povinné jen v místech s vyšším výskytem nemoci. V současnosti Česko má tři lokality, která jsou riziková, lépe řečeno dochází v nich ke komunitnímu přenosu viru.

"Ano, v současnosti máme tři ohniska. Máme dvě velká a jedno menší, a to je Karvinsko a Praha, kde je zhruba šedesát procent nárůstu včerejších dat, což je 127 lidí," řekl pro ŽvČ Adam Vojtěch s tím, že ve čtvrtek usedl ke stolu s epidemiology a situaci řeší.

Vojtěch si uvědomuje rizika, že pokud by se šíření koronaviru způsobujícího onemocnění COVID-19 dostalo mimo kontrolu, bude to pro Českou republiku problém.

"My bude pokračovat v tom, co jsme avizovali ohledně roušek. Rozvolníme, co bylo avizováno. Ale také jsme jasně řekli, že nemůžeme vyloučit, že opatření budou příznivější v lokalitách, kde epidemiologická situace nebude příznivá. V tomto směru považujeme Karvinsko za nejvíce rizikové. A to také řešíme. Aktuálně jsem o tom mluvil s epidemiology s panem Maďarem a dalšími, jak k situaci přistoupit," vysvětlil Vojtěch, který stále apeluje na lidi, aby při řadě etap, v nichž došlo k rozvolnění, stále nezapomínali na řadu doporučení v souvislosti s ochranou před šířením viru.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.