Adam Vojtěch objasnil, proč se v Česku nemohou očkovat děti pod 12 let. Nejde to, i kdybychom chtěli, říká

Očkování - Ilustrační snímekk
Očkování – Ilustrační snímekk
Foto: Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 16. 6. 2021

Velké debaty se vedou ohledně tématu očkování dětí proti koronaviru, které je v České republice momentálně umožněno zatím nejmladší věkové kategorii od 16 do 29 let, do které patří téměř 1,5 milionu lidí. Poradní Mezioborová skupina pro epidemické situace (meSES) v čele s epidemiologem Petrem Smejkalem (48) doporučila, aby vakcinaci podstupovaly děti už od 12 let. Ale řeší se také očkování ještě mladších dětí. Staronový ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (34) nevidí situaci tak jednoduše. "Jedna věc je úvaha a druhá, že musí být k dispozici vakcína,“ řekl pro ŽivotvČesku.cz.

V Česku bylo očkování proti covidu-19 zahájeno 27. prosince loňského roku a od té doby počet vykázaných očkování stoupl na 7 641 972, z toho 26 309 osob podstoupilo vakcinaci během úterý 15. června, jak uvádí data ministerstva zdravotnictví. Zatím nejmladší věkovou kategorií, pro kterou se očkování otevřelo z noci ze čtvrtka na pátek 4. června, jsou lidé od 16 let do 29 let. Někteří odborníci by však povolili očkování ještě mladším ročníkům, konkrétně dětem od 12 let.

Diskutuje se také o vakcinaci ještě menších dětí. I když odpůrci očkování upozorňují na to, že koronavirus se mezi dětmi dramaticky nešíří, podle renomovaného epidemiologa Romana Prymuly se na to rozhodně nedá spoléhat. "Je viditelné, že onemocnění se posunuje směrem k dětské populaci a mladší věkové skupině," konstatoval pro ŽivotvČesku.cz.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch se však domnívá, že očkování dětí mladších 12 let není tak snadné, jak by se mohlo na první pohled zdát. "Jedna věc je úvaha a druhá, že musí být k dispozici vakcína. Zatím není a nemáme ani žádné informace o tom, že by měla být dostupná v nějakém blízkém časovém horizontu. Pokud nebudeme mít vakcínu, která bude registrována pro nejmenší věkové skupiny dětí, tak v zásadě nemáme čím očkovat, i kdybychom chtěli. Registraci musí provést EMA, Evropská léková agentura," objasnil pro ŽivotvČesku.cz Adam Vojtěch, jak to aktuálně vypadá s vakcinací proti covidu-19 u dětí, které ještě nedosáhly věku 12 let.

Očkování by mělo být podle mnohých odborníků jednou z nejúčinnějších zbraní proti koronaviru, který v Česku vypukl v první vlně na jaře loňského roku. Rozporuplné diskuze ale vyvolává vakcinace dětí, se kterou především řada rodičů nesouhlasí. Bývalý ministr zdravotnictví a renomovaný epidemiolog Roman Prymula (57) je názoru, že očkování dětí od 12 let je bezpečně podloženo daty. "Myslím si, že máme dostatek dat na to, abychom byli schopni očkovat právě tuto věkovou kategorii. Samozřejmě probíhají studie i u mladších dětí od 6 měsíců nahoru, ale zde se vede poměrně vášnivá polemika," vyjádřil se pro ŽivotvČesku.cz.

V současné době se v Česku očkuje vakcínami čtyř farmaceutických společností – Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca a Johnson & Johnson. Z toho první dva jmenované očkovací preparáty patří mezi genové typy vakcíny, tzv. mRNA vakcíny. AstraZeneca zase využívá jako nosič adenovirus.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.