Reklama:

Adam Vojtěch otevřeně o tom, co se dělo v Karlových Varech. Popsal, kolik hostů mělo respirátor, a co to znamená

Adam Vojtěch s manželkou Olgou
Adam Vojtěch s manželkou Olgou
Foto: Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 22. 8. 2021

Slavnostní zahájení 55. ročníku Mezinárodního filmového festivalu (MFF) v Karlových Varech a následné promítání filmů v hotelu Thermal vyvolalo mnoho otázek i zlou krev. Řada osobností zapomněla, že i ve Varech platí vládní nařízení a došlo k ignorování respirátorů. Chování slavných tváří kritizovali již epidemiolog Rastislav Maďar (48) či prezident ČR Miloš Zeman (76). Pro ŽivotvČesku.cz popsal situaci ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (34), který s manželkou Olgou byli přímo na místě. "Je třeba říci, že v průběhu festivalu na jiných produkcích byla opatření dodržována zodpovědně a nebyl nikdo, kdo by respirátor neměl. Bohužel je ale pravda, že to zahájení šťastné nebylo," popsal pro ŽivotvČesku.cz ministr.

Reklama:

Herci, režiséři, scénáristé, politici a podnikatelé usmívající se do kamer a objektivů jsou vždy ozdobou karlovarského filmového festivalu. Letos je ale situace jiná, pokud by významní hosté dodržovali vládní nařízení, tak by úsměv musel zůstat schovaný pod respirátorem. Řada slavných osobností ale pravidla, která platí pro vnitřní prostory, zkrátka ignorovala. Zahájení festivalu tak bude vyšetřovat krajská hygienická stanice.

Reklama:

"Krajská hygienická stanice Karlovarského kraje je v kontaktu s organizátory Mezinárodního filmového festivalu a prošetřuje okolnosti porušení aktuálně platného mimořádného opatření jak ze strany pořadatelů, tak jednotlivých účastníků a hostů festivalu. Za tím účelem postupuje KHS Karlovarského kraje v souladu s platnými právními předpisy," řekla pro ŽivotvČesku.cz mluvčí krajské hygieny Michaela Zajíčková.

Páteční večer hodně mrzí také ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha. Ten se slavnostního večera zúčastnil po boku okouzlující manželky Olgy a je nutné zdůraznit, že jako jedni z mála respirátor odložili pouze tehdy, když se potřebovali napít. Takto zodpovědných lidí bylo ale ve Varech minimum.

"Je pravda, že jsme nebyli jediní, respirátor tam mělo ještě pár lidí. Je ale také pravda, že jich byla výrazná menšina. Je třeba říci, že v průběhu festivalu na jiných produkcích byla opatření dodržována zodpovědně a nebyl nikdo, kdo by respirátor neměl. Bohužel je ale pravda, že to zahájení šťastné nebylo. V průběhu festivalu je ale dodržováno, že do těch prostor festivalu a do kina se nedostane nikdo, kdo by neměl očkování, test či doklad o prodělání nemoci. To je pořadateli velmi pečlivě kontrolováno a organizováno, z tohoto pohledu bych řekl, že nic není černobílé, zahájení dobré nebylo, jinak jsou ale opatření dodržována výrazně," popsal ministr pro ŽivotvČesku.cz, jak situaci vnímal. Šéf rezortu zdravotnictví také chápe, že pro mnoho lidí je používání respirátorů již otravné, pravidla dál ale platí pro všechny.

"Jsme v bodě, kdy epidemiologická situace zůstává klidná, čísla jsou stále naštěstí dobrá. Kdyby se to zhoršovalo, tak by atmosféra v tomto směru byla asi jiná. Ale je také pravdou, že virus se může šířit, i když člověk je naočkovaný, jak ukazují data ze Spojených států, i když ta pravděpodobnost je nižší. Za mě ale pořád dává smysl nošení respirátorů všude tam, kde je hodně lidí, kde jsou na sebe namačkaní, kde přichází do těsného kontaktu, jako například v MHD, tam by ta odpovědnost měla být dále dodržována," řekl Adam Vojtěch a dodal, že nikdo také neví, co přinese podzim, který může situaci dramaticky změnit k horšímu.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: