Adam Vojtěch: Používejme roušky ve vnitřních prostorách, má to smysl, prosí ministr veřejnost

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Foto: Archiv Adama Vojtěcha
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 15. 6. 2020

Roušky se v Česku staly klíčovým nástrojem v efektivním boji s koronavirou epidemií. Kolem nich ale mezi lidmi panují poměrně velké emoce. Se zvyšujícími venkovními teplotami je už nosí jen málokdo. A došlo v posledních dnech k řadě rozvolnění opatření, naposledy dnes. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch opět požádal veřejnost, aby zejména ve vnitřních prostorách ještě nošení roušek dodržovala.

"Plošné užívání roušek a omezení veřejného kontaktu. Český recept na zvládnutí COVID-19. A podle britských vědců efektivní způsob, jak významně snížit přenos infekce. Prosím vydržme to ještě a ve vnitřních prostorách používejme roušky. Má to smysl," požádal veřejnost ministr zdravotnictví.

Právě s pondělím 15. června končí v Česku mimo vnitřní prostory a hromadné akce povinnost zakrývat si kvůli nákaze koronaviru ústa a nos. Venku tedy lidé mohou roušky zcela sundat, a to i když se dostanou do bližšího kontaktu s druhou osobou.

Stále ale platí nošení roušek v MHD či obchodech. Ministr zdravotnictví uvedl, že dojde i na rozvolnění právě v obchodech i hromadné dopravě. Bude to ale ještě chvíli trvat.

Podle Jarmily Rážové, epidemioložky a od března pověřené hlavní hygieničky ČR, by se roušky mohly úplně sundat v Česku na začátku července. Bude ale záležet na epidemiologické situaci.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.