Adam Vojtěch prozradil, jak to bude se školami, pokud se semafor přepne do červené barvy

Bývalý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.
Bývalý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.
Foto: Se svolením Adama Vojtěcha
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 24. 8. 2020

Epidemiologové i ministerstvo zdravotnictví očekávají, že s chladnějšími dny dojde k vyššímu výskytu respiračních onemocnění. Tím logicky i k vyšším počtům nakažených v souvislosti s novým koronavirem. Od září se vrací děti k povinné školní docházce, zatím bez povinnosti nošení roušek. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch pro ŽivotvČesku.cz upřesnil, v jakém případě dojde i ve školách k různým omezením.

Minulý týden ministr představil systém semaforu, podle kterého se v jednotlivých krajích budou zavádět možná opatření. Týká se i škol, do kterých se vracejí od 1. září školáci. Právě ty epidemiologové označovali jako bezpříznakové přenašeče a z toho důvodu na jaře uzavření škol patřilo k prvním opatřením.

"My jsme v minulém týdnu představili manuál pro školy, kde je vázáno zavření škol a zahájení distanční výuky na červenou barvu semaforu. Tam v tuto chvíli nejsme a doufejme, že budeme co nejméně v rámci jednotlivých krajů. To znamená, že pokud by došlo, že bude v nějakém regionu bude vysoký počet nakažených, vážné případy, větší počet úmrtí, všechna kritéria, která vyhodnocujeme, pak by případně k tomuto došlo," řekl pro ŽivotvČesku Adam Vojtěch.

Pokud k dojde k tomu, že školy budou muset být uzavřené, a to v rámci jednotlivých krajů, musí situace být skutečně vážná.

"V tuto chvíli k tomu nechceme přistupovat, či neuváženě něco zavádět, protože to má velké dopady, a na tom jsme se shodli s ministerstvem školství. Vnímáme, že tady je potřeba mít vzdělanou populaci a není možné poté, co na jaře byla výuka omezená, k tomu plošně znovu přistupovat," dodal ministr zdravotnictví.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.