Adam Vojtěch: Roušky sundáme, ale ne všude. Kde se ochrana nosu a úst i po červnu bude muset nosit?

Adam Vojtěch - ministr zdravotnictví.
Adam Vojtěch – ministr zdravotnictví.
Foto: reprofoto
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 8. 5. 2020

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch pro Život v Česku ve středu exkluzivně uvedl, že roušky by s polovinou či koncem měsíce června mohli lidé sundat z obličeje. V platnosti ale zůstanou místa, kde se jedinec bez roušky neobejde.

Plošnou povinnost nosit roušky chce ministr zdravotnictví Adam Vojtěch i po skončení nouzového stavu, který skončí 17. května, pokud znovu vláda nepožádá Sněmovnu o prodloužení. Názory vládních činitelů se na věc liší, společně se ale shodují, že jejich rozhodnutí se bude opírat o závěry epidemiologů. Pokud by se nouzový stav prodloužil, tak o týden do 25. května. Celkové rozvolnění, které se týká roušek, má nastat až v průběhu června.

Červen bude rozhodující

Zůstanou ale místa, kde se roušky budou nosit dále. "V případě zachování příznivé epidemiologické situace bychom mohli roušky ve venkovních prostorech odložit od poloviny června. Shodl se na tom náš tým epidemiologů pro řízené uvolňování karantény. Povinnost bude nadále přetrvávat ve vnitřních prostorách, včetně MHD," uvedl Adam Vojtěch s tím, že roušky byly v potlačení epidemie v Česku klíčovým nástrojem a v tuto chvíli fungují jako prevence šíření respiračních onemocnění.

Roušky se vrátí

Vojtěch dále upozornil na skutečnost, že s nadcházejícím podzimem, pokud skutečně dojde k sundání roušek, se ale na obličeje nejspíše vrátí. "Rozhodně však nesmíme vývoj epidemie podcenit. Musíme být připraveni i nadále efektivně reagovat. Nošení roušek na veřejnosti tak velmi pravděpodobně budeme muset opět zvážit s nástupem sezóny respiračních nákaz na podzim a v zimním období," dodal ministr zdravotnictví.

Kdy přesně roušky sundáme a za jakých okolností, o tom bude jednat pracovní skupina epidemiologa Rastislava Maďara.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.