Adam Vojtěch upřesnil, jak se aktuálně staví k rouškám místo respirátorů. Promluvil o nadcházejícím týdnu

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 27. 6. 2021

Už to vypadalo, že roušky nahradí respirátory. V polovině týdne ale ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (34) uvedl, že změnu vládě v pondělí nenavrhne. Má k tomu pádný důvod. Vývoj epidemie se dostal do stagnace, navíc Státní zdravotní ústav (SZÚ) eviduje okolo 100 potvrzených záchytů nebezpečné delta mutace. "Chceme ještě počkat, co se bude dít v nadcházejícím týdnu," řekl pro ŽivotvČesku.cz šéf rezortu zdravotnictví.

Už ve středu ministr zdravotnictví poukázal na to, že začal růst počet nových případů v Praze. Zachycené jsou častěji i nové případy ve školách. Podle Adama Vojtěcha se tak stalo poté, co bylo 8. června zrušeno nošení roušek při výuce. 

Podle ministra je nutná obezřetnost, aby při odjezdu dětí na prázdniny a jejich setkávání v jiných kolektivech nenastalo zhoršení. Změna, která by dovolila respirátory nahradit chirurgickými rouškami, je tak závislá na vývoji epidemie.

"Zatím to navrhovat na vládě nebudu, došlo k určité stagnaci v poklesu nových případů. Takže chceme ještě počkat, co se bude dít v nadcházejícím týdnu. Uvidíme podle situace. Názor odborníků v současnosti není jednoznačný a upozorňují na riziko šíření delta mutace. A pravda je, že čísla neklesají, jak bychom si přáli. Počkejme ještě na to, jaký bude vývoj epidemie v nadcházejícím týdnu," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Adam Vojtěch svůj současný postoj.

Už minulý týden Vojtěch připustil, že na výměně roušek za respirátory není odborná shoda. Respirátory jsou účinnější ochrana a chrání i svého nositele, nevýhodou je, že v teplém počasí se v nich špatně dýchá. Rouška chrání ale jen okolí toho, kdo ji nosí.

Povinná ochrana úst a nosu byla v Česku zavedena už loni na jaře, když se objevily první případy nákazy koronavirem. Přes léto byla povinnost zmírněna a v MHD zůstala jen v metru v Praze, roušky se znovu zavedly v září. Od konce letošního února musí lidé nosit respirátory.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.