Mutace delta se blíží závratnou rychlostí. Rastislav Maďar upřesnil, kdy přesně se rozšíří na našem území

Epidemiolog Rastislav Maďar
Epidemiolog Rastislav Maďar
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 27. 6. 2021

Podle Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES) jsou čtyři možné scénáře, jak se bude epidemie v létě a dalších měsících vyvíjet. Jejím členem je Rastislav Maďar (48), který pro ŽivotvČesku.cz upřesnil, kdy by se na našem území měla rozšířit mutace delta. "Zřejmě už v červenci," varuje respektovaný epidemiolog.

MeSES vydalo varování, že všechny možnosti od ústupu viru po dosažení kolektivní imunity vytvořené očkováním po další horší vlnu kvůli mutacím jsou reálné. Doporučuje proto zavádět brzy »levná« protiepidemická opatření zaměřená regionálně a sledovat parametry, které signalizují riziko. Skupina připravila doporučení pro oblasti očkování, testování, trasování plošných a cílených opatření, řešení variant viru, léčby nakažených, ale také práva nebo komunikace.

Největší riziko představuje mutace delta, která je významně infekčnější než původní varianta viru. "Mutace delta (indická mutace - pozn. red.) se na našem území rozšíří zřejmě už v červenci. Díky plošně nařízenému diskriminačnímu vyšetření všech PCR pozitivních záchytů to snad bude jen prozatím regionálně. Očkování dvěma dávkami vakcíny je před ní tou nejspolehlivější ochranou," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog Rastislav Maďar.

První scénář počítá s tím, že v létě epidemie ustoupí a vznikat budou pouze lokalizovaná ohniska u neočkovaných lidí. Nárůstu reprodukčního čísla souvisejícího s podzimem bude bránit vyšší proočkovanost. Bez dosažení kolektivní imunity očkováním ve druhém scénáři zřejmě převládne varianta viru delta a počty nových případů budou kolísat. Zhoršení se pak projeví za dva až tři měsíce.

Ve třetím scénáři přijde s nakažlivější mutací pátá vlna epidemie, díky vyšší proočkovanosti rizikových skupin ale nebude takový nápor na zdravotnictví jako v minulých měsících. Počítat je podle odborníků třeba i se čtvrtým scénářem, kdy by se objevila taková varianta viru, proti které nebude fungovat očkování ani protilátky po nákaze a která bude vést k vážnějším průběhům nemoci a dalšímu naplnění nemocnic.

Za závažné riziko považují import nových variant viru. Je proto potřeba sledovat zejména testy při příjezdu, především se zaměřit na jejich kvalitu u zemí mimo EU, a více kontrolovat dodržování karantén po návratu.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.