Mutace delta se blíží závratnou rychlostí. Rastislav Maďar upřesnil, kdy přesně se rozšíří na našem území

Epidemiolog Rastislav Maďar
Epidemiolog Rastislav Maďar
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 27. 6. 2021

Podle Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES) jsou čtyři možné scénáře, jak se bude epidemie v létě a dalších měsících vyvíjet. Jejím členem je Rastislav Maďar (48), který pro ŽivotvČesku.cz upřesnil, kdy by se na našem území měla rozšířit mutace delta. "Zřejmě už v červenci," varuje respektovaný epidemiolog.

MeSES vydalo varování, že všechny možnosti od ústupu viru po dosažení kolektivní imunity vytvořené očkováním po další horší vlnu kvůli mutacím jsou reálné. Doporučuje proto zavádět brzy »levná« protiepidemická opatření zaměřená regionálně a sledovat parametry, které signalizují riziko. Skupina připravila doporučení pro oblasti očkování, testování, trasování plošných a cílených opatření, řešení variant viru, léčby nakažených, ale také práva nebo komunikace.

Největší riziko představuje mutace delta, která je významně infekčnější než původní varianta viru. "Mutace delta (indická mutace - pozn. red.) se na našem území rozšíří zřejmě už v červenci. Díky plošně nařízenému diskriminačnímu vyšetření všech PCR pozitivních záchytů to snad bude jen prozatím regionálně. Očkování dvěma dávkami vakcíny je před ní tou nejspolehlivější ochranou," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog Rastislav Maďar.

První scénář počítá s tím, že v létě epidemie ustoupí a vznikat budou pouze lokalizovaná ohniska u neočkovaných lidí. Nárůstu reprodukčního čísla souvisejícího s podzimem bude bránit vyšší proočkovanost. Bez dosažení kolektivní imunity očkováním ve druhém scénáři zřejmě převládne varianta viru delta a počty nových případů budou kolísat. Zhoršení se pak projeví za dva až tři měsíce.

Patří k hereckým velikánům a výjimečným osobnostem. Josef Abrhám (81) se nesmazatelně zapsal v mnoha filmových rolích, ale jako knihkupec Dalibor Vrána v legendárním snímku Vrchní, prchni si u diváků získal obrovskou oblibu. V současně době však prožívá nejtěžší chvíle v životě, protože ho navždy opustila milovaná manželka a národem zbožňovaná herečka Libuška Šafránková (†68). Spolu tvořili nejkrásnější herecký pár a právě na manžela a natáčení komedie zavzpomínala v posledním rozhovoru pro ŽivotvČesku.cz. "Točit s manželem je pro mě taková jistota. Je to stejná jistota jako s Láďou Smoljakem či Zdeňkem Svěrákem, můj manžel k nim patří," řekla.

Ve třetím scénáři přijde s nakažlivější mutací pátá vlna epidemie, díky vyšší proočkovanosti rizikových skupin ale nebude takový nápor na zdravotnictví jako v minulých měsících. Počítat je podle odborníků třeba i se čtvrtým scénářem, kdy by se objevila taková varianta viru, proti které nebude fungovat očkování ani protilátky po nákaze a která bude vést k vážnějším průběhům nemoci a dalšímu naplnění nemocnic.

Za závažné riziko považují import nových variant viru. Je proto potřeba sledovat zejména testy při příjezdu, především se zaměřit na jejich kvalitu u zemí mimo EU, a více kontrolovat dodržování karantén po návratu.

Podle odborníků se v Česku nyní šíří hlavně varianta koronaviru delta, dříve zvaná indická...

Státní zdravotní ústav (SZÚ) dosud potvrdil 96 případů delta mutace nového typu koronaviru. V Libereckém kraji má podezření na komunitní šíření této nakažlivější varianty, dříve označované jako indická. Uvedla to vedoucí Národní referenční laboratoře SZÚ Helena Jiřincová. K pátku minulého týdne laboratoře evidovaly 30 případů varianty, vyplývá z hlášení na stránkách SZÚ. Podle Rastislava Maďara (48) je nejúčinnější zbraní proti mutaci delta očkování. "Očkování dvěma dávkami je před ní tou nejspolehlivější ochranou," řekl pro ŽivotvČesku.cz uznávaný epidemiolog.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.