Epidemiolog Rastislav Maďar upřesnil, jaká je nejúčinnější ochrana před mutací delta

Epidemiolog Rastislav Maďar
Epidemiolog Rastislav Maďar
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 26. 6. 2021

Státní zdravotní ústav (SZÚ) dosud potvrdil 96 případů delta mutace nového typu koronaviru. V Libereckém kraji má podezření na komunitní šíření této nakažlivější varianty, dříve označované jako indická. Uvedla to vedoucí Národní referenční laboratoře SZÚ Helena Jiřincová. K pátku minulého týdne laboratoře evidovaly 30 případů varianty, vyplývá z hlášení na stránkách SZÚ. Podle Rastislava Maďara (48) je nejúčinnější zbraní proti mutaci delta očkování. "Očkování dvěma dávkami je před ní tou nejspolehlivější ochranou," řekl pro ŽivotvČesku.cz uznávaný epidemiolog.

Mutaci delta nového koronaviru testy odhalily ve vzorcích z více krajů. Nejvýraznější ohnisko je v Libereckém kraji. Podezření, že v něm nastalo komunitní šíření, ale může potvrdit pouze epidemiolog. Šíření nových variant považuje vedoucí Národní referenční laboratoře za důvod ke zvýšené opatrnosti a pečlivému sledování vývoje. Lidé by podle ní měli nadále dodržovat protiepidemická opatření.

"I mladší do té doby zdraví lidé mohli mít kvůli ní krevní problémy nebo nepříjemný dlouhodobý post-covid. Proto by se měli rovněž očkovat," zdůraznil pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog Rastislav Maďar, co je nejefektivnější ochrana proti mutacím nového typu koronaviru.

Proti novému typu koronaviru se v Česku očkuje od konce prosince. Zdravotníci dosud podali více než 7,8 milionu dávek, dvě dávky očkovací látky dostalo téměř 2,9 milionu lidí. V pátek bylo v zemi očkováno 110.548 lidí, asi o 8000 méně než před týdnem.

Ministryně financí Alena Schillerová (57) v pátek navštívila tornádem postiženou oblast na jižní Moravě. Učinila tak na žádost premiéra Andreje Babiše (66), jenž kvůli počasí nemohl přiletět do České republiky. Její návštěva míst zkázy ovšem vyvolala rozporuplné reakce. Ty jsou podle bezpečnostního experta oprávněné. "Pokud to vezmeme z lidského hlediska, což bych úplně na paní ministryni neuměl najít - ne, že bych ji viděl jako nějaké monstrum - tak to má smysl. Z hlediska zásahu krizového řízení, politického vedení a podobně, byla její účast nadbytečná," řekl pro ŽivotvČesku.cz Andor Šándor (63).

Letní vlna covidu v Česku druhým týden v řadě zpomaluje. Testy potvrdily za posledních sed...

V Praze počty nově odhalených případů od poloviny minulého týdne pozvolna stoupají. Pražští hygienici aktuální stav epidemie sledují se znepokojením a apelují na obyvatele, aby nadále dodržovali bezpečnostní opatření v podobě adekvátní ochrany dýchacích cest, vzájemných rozestupů ve vzdálenosti alespoň dvou metrů a co nejčastějšího mytí nebo dezinfekci rukou. Stěžejní je podle nich také očkování proti covidu a u dosud neočkovaných lidí je rovněž důležité pravidelné testování.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.