Alena Schillerová navštívila tornádem zdecimovaný jih Moravy. Její příjezd rozumný nebyl, říká bezpečnostní expert

Ministryně financí Alena Schillerová
Ministryně financí Alena Schillerová
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 25. 6. 2021

Ministryně financí Alena Schillerová (57) v pátek navštívila tornádem postiženou oblast na jižní Moravě. Učinila tak na žádost premiéra Andreje Babiše (66), jenž kvůli počasí nemohl přiletět do České republiky. Její návštěva míst zkázy ovšem vyvolala rozporuplné reakce. Ty jsou podle bezpečnostního experta oprávněné. "Pokud to vezmeme z lidského hlediska, což bych úplně na paní ministryni neuměl najít - ne, že bych ji viděl jako nějaké monstrum - tak to má smysl. Z hlediska zásahu krizového řízení, politického vedení a podobně, byla její účast nadbytečná," řekl pro ŽivotvČesku.cz Andor Šándor (63).

Jih Moravy ve čtvrtek zdecimovalo ničivé tornádo. Lidé přišli o střechu nad hlavou, majetek a někteří i o své blízké. Premiér Andrej Babiš je v zahraničí a na místo kvůli počasí dorazit nemohl, proto na návštěvu postižených obcí vyslal ministryni financí Alenu Schillerovou. Reakce na její cestu jsou rozporuplné a lidé nevěří, že by na místě byla jakkoliv užitečná. V tom se názor veřejnosti shoduje s názorem odborníka.

"Pokud to vezmeme z lidského hlediska, což bych úplně na paní ministryni neuměl najít - ne, že bych ji viděl jako nějaké monstrum - tak to má smysl. Z hlediska zásahu krizového řízení, politického vedení a podobně, byla její účast nadbytečná. Aby odhadla škody, což ani nebude umět, se ani nepotřebuje podívat na místo. Stát samozřejmě vyčlení částku okamžitě a pak se to s pojišťovnami bude zpřesňovat," řekl pro ŽivotvČesku.cz bezpečnostní expert Andor Šándor.

"Osobně bych řekl, že její příjezd rozumný nebyl, protože tam byl ministr vnitra, který odpovídá za vnitřní bezpečnost, hasičský sbor a policii. V zásadě by mohl být pořád považován za předsedu Ústředního krizového štábu, byť ten byl svolán kvůli pandemii. Účast ministra vnitra nebo premiéra z hlediska řízení státu bych viděl pozitivně, ale nepamatuji si z doby povodní v letech 1997 a 2002, že by na místo přijel ministr financí. Neumím si sáhnout na důvod příjezdu a navíc si myslím, že čím víc »VIPek« se tam bude motat, tím víc problémů to znamená pro záchranný systém. Oni nepotřebují, aby tam byla nějaká delegace ministrů, kromě těch, kteří tam mají příslušně být," vysvětlil Andor Šándor pro ŽivotvČesku.cz své stanovisko.

Podle Šándora je třeba, aby politici přemýšleli nad tím, kam jedou. "Výraz politika vůči neštěstí jiných by měl být přiměřený a ten politik by měl zvážit, zda jeho účast bude pozitivní či kontraproduktivní. Myslím si, že v případě ministryně Schillerové asi převáží ta druhá věc. Lidsky jí nechci nic podsouvat, umím si představit, že umí lidsky cítit, ale možná její účast tam ji může v očích lidí znehodnotit. Proto si myslím, že by politici měli dávat při těchto příležitostech pozor, kam a vlastně jedou a zda to neudělá víc škody než užitku," zdůraznil bezpečnostní expert.

Mnozí si všimli sluchátek, která Alena Schillerová během své návštěvy jižní Moravy měla nasazená. "To jsou všechno detaily, které dotváří dojem. Ona samozřejmě ve sluchátkách neměla provoz rádiové sítě integrovaného záchranného systému, ani by ho neměla k čemu mít a nepotřebovala by ho. Celé to působí opravdu nevěrohodně. Můžeme říct, že ji tam poslal Andrej Babiš, ale spíš bych si uměl představit, že by tam poslal ministra průmyslu Karla Havlíčka. Nevíme ale, jestli v komunikaci nebylo ještě něco jiného. V každém případě by taková věc neměla dávat sebemenší důvod si myslet, že si v tom někdo chce ohřát politickou polévku, neb máme před volbami," uzavřel pro ŽivotvČesku.cz Andor Šándor.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.