Některé údajné vize Baby Vangy se v posledních letech vyplňují. Pár dní před svou smrtí určila rok, kdy skončí svět, píše zahraniční deník

Atomový kryt - Ilustrační foto
Atomový kryt – Ilustrační foto
Foto: Profimedia
Alena Šindelářová | redaktorka
[email protected]
Publikováno: 25. 4. 2024

Bulharská mystička Vangelija Pandeva Dimitrova – Gušterova, která byla přezdívána jako Baba Vanga, zemřela v roce 1996. Za svůj život měla předpovědět několik zásadních událostí, které se následně staly. Výbuch v Černobylu, smrt princezny Diany, ale třeba i teroristický útok na Světové obchodní centrum na Manhattanu - to je jen hrstka událostí, které věštkyně údajně věděla už několik let předtím, než se opravdu staly. Pár dní před svou smrtí dokonce měla určit i rok, kdy nastane konec světa. Píše o tom zahraniční server The Economic Times. Pro ŽivotvČesku.cz promluvil o věštbách a proroctvích sociolog Vojtěch Bednář.

Baba Vanga byla nevidomá jasnovidka, jež údajně o zrak přišla v dětství za velké bouře. Se ztrátou zraku ale nabyla schopnosti vidění do budoucnosti. Dodnes se o ní mluví jako o novodobém Nostradamovi, který je považován za jednoho z největších věštců v historii. Obecně se mezi lidmi nese, že slepá jasnovidka předpověděla zásadní události, které ovlivnily lidstvo i celou planetu. O jejích předpovědích byla také napsána i kniha »Proroctví jasnovidky Vangy

Ještě před svou smrtí v roce 1996 vyřkla několik predikcí, které se měly naplnit za několik málo desítek let. Jednou z nich byl »vzestup kybernetické války«. V době, kdy internet byl ještě v plenkách a o digitální revoluci a věku umělé inteligence ještě nemohla být ani řeč, Baba Vanga údajně prohlásila, že právě internet může v budoucnu některým lidem sloužit jako zbraň. Mystička prý i předpověděla, že může být použit ke spuštění kybernetických útoků a k narušení bezpečnosti.

Toto téma je v současnosti velmi aktuální. V posledních měsících skutečně nahlásili digitální a technologičtí giganti jako Apple a Meta narušení bezpečnosti. V ohrožení se ocitlo kolem 80 milionů majitelů účtů, jak uvádí server The Economic Times.

Podle zahraničního periodika jasnovidka také předpovídala ekonomické otřesy a krize v globálním měřítku a její pozornosti neunikl ani vzestup terorismu. Baba Vanga také prý varovala před tím, že se »velká země« zapojí do biologické války. Lidé, kteří později měli interpretovat její předpovědi, se shodovali na tom, že velkou zemí myslela Rusko. Právě Rusko aktuálně figuruje ve válce proti Ukrajině, což představuje jeden z největších geopolitických problémů současnosti. Věštkyně údajně předpověděla i předčasnou smrt ruského prezidenta Putina.

Zajímavostí je i datum, kdy podle Vangy nastane konec světa. Je to rok 5079 - až do tohoto roku Baba Vanga viděla a předpovídala světu budoucnost. Po tomto roce už údajně neviděla nic, a proto se tento rok určuje jako konec světa.

Pro ŽivotvČesku.cz promluvil sociolog Vojtěch Bednář o tom, proč se někteří lidé upínají k proroctvím a věštbám. "Když nastane krize, tak se člověk dostává do nejisté situace, dochází k nabourání něčeho, čemu se říká ontologická jistota. Svět kolem nás najednou nefunguje tak, jak jsme zvyklí, jak to standardně chodí, to je přesně ten moment, kdy se upínáme k transcendenci, protože nemáme tu jistotu, tak ji hledáme do budoucna u něčeho vyššího, než je člověk," přiblížil sociolog, proč lidé v dobách, které nejsou pro ně příznivé, hledají odpovědi v různých vizích, věštbách a proroctvích.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.