Reklama:

Kombinace, která Putinovi dělá vrásky před ofenzivou: Mobilizace mladších ročníků, návrat Ukrajinců ze zahraničí a masivní pomoc USA

Ruský prezident Vladimir Putin
Ruský prezident Vladimir Putin
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 26. 4. 2024

Komentář: Od února 2022 se Ukrajina brání proti barbarské ruské invazi. V posledních týdnech však zaznamenala ztráty teritoriálního území, a to hlavně kvůli nedostatku zbraní. Obecně analytici vyjadřují obavy, že Rusko může zneužít dočasnou nevýhodu Ukrajiny a může své útoky zintenzivnit. Dobrou zprávou pro obránce ale je, že Spojené státy nedávno schválily další slíbenou masivní finanční pomoc, dodání zbraní ale může trvat nějaký čas. Pro ŽivotvČesku.cz vedoucí oboru Bezpečnostní a strategická studia Josef Kraus z katedry politologie Masarykovy univerzity vylíčil, jak zmíněná pomoc hraje zásadní roli pro Ukrajinu ve válečném konfliktu.

Reklama:

Rusové se domácímu publiku pochlubili dalšími územními zisky –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ v minulých dnech dobyli strategickou vesnici Očeretyne a uvedli, že drží i Novobachmutivku. Ukrajina nyní »dojíždí« na nedostatek vojenského materiálu a živé síly. Situace se však může výrazně změnit, a to v rámci změny stavu, když americký prezident Joe Biden po několikaměsíčním schvalování v Kongresu podepsal zákon uvolňující dodatečných 61 miliard dolarů (přes 1,4 bilionu Kč) na vojenskou a ekonomickou podporu Ukrajiny a zemí v regionu. 

"Označil bych to za velice zásadní událost. Ukrajina by na tom bez podpory Američanů byla velice špatně, co se týká nějakých dodávek zbrojního materiálu od zahraničních partnerů. Evropské státy pořád mají nějaké výrobní kapacity nebo skladové, mohou některé věci předat, sdílet, půjčovat, ale americký potenciál je v tomto směru zcela někde jinde a zmíněná míra pomoci je zcela oproti evropské jinde. To znamená, že jde o pomoc naprosto klíčovou. To však neznamená, že bez ní by Ukrajinci okamžitě prohráli válku nebo by se zhroutila fronta, ale situace by byla velmi nepříjemná, a to v kontextu nedostatku vojenského materiálu," uvedl pro ŽivotvČesku.cz špičkový odborník na válečné konflikty.

Reklama:

Podle mezinárodně uznávaného experta Josefa Krause právě nedostatek materiálu způsobuje skutečnost, že Rusové jsou schopni postupovat dílčími kroky. Ukrajině dochází současně i lidský materiál.

"Bude tedy muset mobilizovat mladší ročníky, vyzývat občany ze zahraničí, aby se vrátili a nastoupili službu, což se samozřejmě vždy nemusí setkat s pozitivním ohlasem, ale je to kombinace, která s očekávanou ruskou ofenzivou, která přijde po jaru, až zmizí jarní bláto, to znamená třeba rané léto, je naprosto zásadní. Je tak v očekávání, že se podaří Ukrajině dodat dostatek zbrojního materiálu tak, aby její ozbrojené síly měly čím efektivně střílet, případně novou vojenskou techniku –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ nejnovější střely delšího doletu a další záležitosti, které mohou pomáhat oslabit ruské logistické zázemí, v opačném případě se dá odhadovat, že bez toho na tom bude Ukrajina v kontextu situace velice špatně. Situace na frontě ukrajinským pohledem není dobrá a Ukrajinci mohou v současnosti jen doufat, že pomoc přijde dříve, než dojde na ruskou ofenzivu," doplnil pro ŽivotvČesku.cz Josef Kraus.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: