Libuše Šafránková mluvila naposledy o natáčení s manželem Josefem Abrhámem. Prozradila, kdy se cítila svobodná

Herec Josef Abrhám
Herec Josef Abrhám
Foto: Nextfoto
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 26. 6. 2021

Patří k hereckým velikánům a výjimečným osobnostem. Josef Abrhám (81) se nesmazatelně zapsal v mnoha filmových rolích, ale jako knihkupec Dalibor Vrána v legendárním snímku Vrchní, prchni si u diváků získal obrovskou oblibu. V současně době však prožívá nejtěžší chvíle v životě, protože ho navždy opustila milovaná manželka a národem zbožňovaná herečka Libuška Šafránková (†68). Spolu tvořili nejkrásnější herecký pár a právě na manžela a natáčení komedie zavzpomínala v posledním rozhovoru pro ŽivotvČesku.cz. "Točit s manželem je pro mě taková jistota. Je to stejná jistota jako s Láďou Smoljakem či Zdeňkem Svěrákem, můj manžel k nim patří," řekla.

Komedie Vrchní, prchni patří ke skvostům české kinematografie. Hlavní dvojici Helenky Vránové a Dalibora Vrány ztvárnily herecké ikony - Libuška Šafránková s Josefem Abrhámem, kteří byli partnery také v reálném životě. Strávili spolu téměř 45 let v manželství. Ale život dokáže být často neúprosný. Ve středu 9. června představitelka krásné Popelky naposledy vydechla a odešla do hereckého nebe. V posledním rozhovoru pro ŽivotvČesku.cz vzpomínala na natáčení Vrchní, prchni, kde si zahrála s manželem. Promluvila o tom, že je pro ni velká opora.

"Točit s manželem je pro mě taková jistota. Je to stejná jistota jako s Láďou Smoljakem či Zdeňkem Svěrákem, můj manžel k nim patří. Když jsem byla v jejich společnosti, tak jsem se cítila úplně svobodná," řekla Libuška Šafránková pro ŽivotvČesku.cz letos v lednu, kdy film slavil 40 let od svého vzniku v roce 1981.

Příběh pražského knihkupce Dalibora Vrány, který se díky mýlce stane falešným vrchním, si získal nevídaný úspěch a není divu. Fenomenální výkon ústřední dvojice navíc dokreslila hudba uznávaného skladatele Jaroslava Uhlíře (75). Pod scénářem byl podepsána další významná osobnost - herec, autor textů a spisovatel Zdeněk Svěrák (85) a režisérem snímku byla další z legend, Ladislav Smoljak (†78).

"Byl to vlastně můj začátek s touto dvojicí velikánů a toho jejich vidění si velmi vážím dodnes. Má to stále platnost, i přes dlouhá desetiletí. Byla jsem přizvaná mezi tyto moje kamarády a oblíbence jako byl Láďa Smoljak a Zdeněk Svěrák, což pro mě byla čest. A právě Láďa Smoljak pro mě hrozně znamenal - díky tomuto filmu jsem se hodně naučila," připustila na začátku roku pro ŽivotvČesku.cz nejkrásnější představitelka pohádkových princezen a národem milovaná herečka Libuška Šafránková, kterou dlouhé roky trápily vážné zdravotní problémy.

Rodina, přátelé i fanoušci české kinematografie se v kostele sv. Anežky na pražském Spořilově loučí s herečkou Libuší Šafránkovou, která zemřela ve věku 68 let. "Pořád nemohu úplně věřit tomu, že není mezi námi. Zaplaťpánbůh, že si ji můžeme pustit, kdykoliv se nám po ní zasteskne. Byla to dobrá duše," zavzpomínal na oblíbenou herečku pro ŽivotvČesku.cz Zdeněk Svěrák (85).

Poslední rozloučení s velkou dámou českého herectví proběhlo v pátek 25. června v kostele sv. Anežky České na pražském Spořilově. Účasten byl i její manžel Josef Abrhám, který utrpěl ztrátu, která se dá slovy jen těžko popsat. Na místo dorazil chvíli před začátkem smuteční mše na invalidním vozíku a bylo znatelné, že musel v posledních dnech zhubnout. Bez osudové ženy, která mu stála po boku téměř 45 let šťastného manželství, byl jako tělo bez duše. Všichni tak pevně věří a doufají, že bude zdravotně v pořádku.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.