Před kamerou hvězda, před lidmi plachá duše, řekl o Libušce Šafránkové Zdeněk Svěrák

Herec a scénárista Zdeněk Svěrák
Herec a scénárista Zdeněk Svěrák
Foto: Foto - Blesk Martin Mithofer a Martin procházka / CNC / Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 25. 6. 2021

Rodina, přátelé i fanoušci české kinematografie se v kostele sv. Anežky na pražském Spořilově loučí s herečkou Libuší Šafránkovou, která zemřela ve věku 68 let. "Pořád nemohu úplně věřit tomu, že není mezi námi. Zaplaťpánbůh, že si ji můžeme pustit, kdykoliv se nám po ní zasteskne. Byla to dobrá duše," zavzpomínal na oblíbenou herečku pro ŽivotvČesku.cz Zdeněk Svěrák (85).

Veřejnost se může poklonit památce oblíbené herečky mezi 10. a 14. hodinou v kostele sv. Anežky na pražském Spořilově. Od 16. hodin se pak v kostele uskuteční obřad pro zvané. Smutečního aktu by se měla zúčastnit jen nejužší rodina.

"Bohužel přijít nemohu, jsem na zájezdu s divadlem. Vzpomenu na ni tiše," řekl k pohřbu Zdeněk Svěrák, který se s Libuškou Šafránkovou potkal při natáčení filmu Kolja či legendární komedie Vrchní, prchni! z roku 1980.

"Libuška byla velmi milý člověk. Měla od pánaboha tolik nadání, že není snad metru ve filmu, kde by byla nepřirozená, nebo kde by něco řekla jinak, než měla. Pocházela ze Šlapanic a vyprávěla mi, že tam na kůru šlapala měchy varhanům... A něco z té vesnické holky v ní zůstalo. Ona byla pořád velice cudná, plachá, nevyhledávala veřejné setkávání s lidmi, aby před nimi vystupovala jako hvězda. Byla to sice hvězda, ale jakmile dohrála, tak vypnula světla a byla normální holka. Pro českou kinematografii i pro divadlo je její odchod velikou ztrátou. Pořád nemohu úplně věřit tomu, že není mezi námi. Zaplaťpánbůh, že si ji můžeme pustit, kdykoliv se nám po ní zasteskne. Byla to dobrá duše," řekl pro ŽivotvČesku.cz Zdeněk Svěrák.

"Od 14 hodin se kostel pro veřejnost uzavře, aby bylo možné ho připravit na smuteční mši v kruhu rodiny a přátel, která začne v 16 hodin. Veřejnost ovšem bude mít možnost tento obřad sledovat na velkoplošných obrazovkách na prostranství před kostelem," uvedli pořadatelé smutečního aktu.

Jedna z největších ikon české (a československé) populární hudby Helena Vondráčková je zvyklá narozeniny slavit na vícero fází. Po oslavě v Přerově bude následovat rodinná »​oslavička« s manželem. A to nebude všechno. "Dnes to bude decentní, větší oslavu si schováváme na hausbót na léto," prozradil pro ŽivotvČesku.cz manžel zpěvačky Martin Michal.

Věnec na poslední rozloučení pošle premiér Andrej Babiš i prezident Miloš Zeman. Očekává se, že na poslední rozloučení dorazí ministr kultury Lubomír Zaorálek.

Květinu a poslední sbohem by oblíbené herečce chtěla dát řada jejích kolegů. "Když to bude možné, tak určitě přijdeme položit kytičku, Libušku jsme měli moc rádi. Pavel s ní úzce spolupracoval a kamarádil se s ní, účast tedy bereme jako povinnost," potvrdila pro ŽivotvČesku.cz již dříve manželka Pavla Trávníčka Monika. "Ráda bych přišla a položila květinu. Doufám, že budu moci do kostela přijít," řekla již dříve Jiřina Bohdalová pro ŽivotvČesku.cz s tím, že položit květinu jako projev posledního sbohem považuje za samozřejmost.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.