Adam Vojtěch: Věřím, že v polovině září bude proočkovanost 70 procent. V opačném případě hrozí vzedmutí epidemie

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 10. 7. 2021

Dokončené očkování proti covidu-19 má v Česku víc než třetina populace, přes 3,7 milionu lidí. Dalších 1,4 milionu obyvatel je očkováno částečně. Celkově zdravotníci v ČR podali zhruba 8,8 milionu dávek vakcín. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (34) věří, že krátce po prázdninách se Česká republika dostane do cílové rovinky a bude proočkováno 70 procent populace. "Pokud by vše šlo, jak se plánuje, tak na 70 procentech plné naočkovanosti, tedy dvěma dávkami, budeme někdy v polovině září," řekl pro ŽivotvČesku.cz šéf rezortu zdravotnictví.

Za pátek aplikovali zdravotníci 91.618 dávek, zhruba o 17.700 méně než předchozí týden, údaje se ale ještě zpětně zpravidla navyšují. Proočkovanost populace je zatím stále jedinou cestou, jak porazit epidemii a vyhnout se dalším restrikcím v případě, že by se šíření nového typu koronaviru opět stalo nekontrolované. Podle Adama Vojtěcha by populace mohla být proočkována ze 70 procent v polovině září.

"Bude to ale záležet na zájmu a ochotě nechat se očkovat. Myslím si, že se dostáváme do momentu, kdy je to hodně o individuální zodpovědnosti. Vláda dělá, co může. Očkování je v současnosti přístupné každému, kdy máme dostatek očkovacích center, dostatek vakcín a je to tedy na každém, aby neotálel a pokud může a nebrání mu nějaké zdravotní důvody či komplikace v tomto směru, aby se naočkovat nechal. Je to skutečně jediná šance, jak se dostat do normálního života," řekl pro ŽivotvČesku.cz ministr.

V současnosti se situace zhoršuje kvůli šíření nakažlivější mutace delta. Kvůli tomu pro prokázání bezinfekčnosti na covid-19 už nestačí uplynutí tři týdnů od první dávky očkování. Za bezinfekční jsou považováni lidé až po 14 dnech po dokončeném očkování, tedy nejběžněji po druhé dávce vakcíny, nebo pokud jsou maximálně 180 dní po prodělání nákazy. 

V případě, že by se před podzimem, kdy se více začínají šířit respirační onemocnění, nebyla populace proočkovaná, hrozí riziko vzedmutí možné další vlny epidemie. "Pokud by k tomu nedošlo, tak hrozí na podzim vzedmutí epidemie a to si myslím, že nikdo nechce. Doufám tedy, že lidé k tomu budou přistupovat zodpovědně a popíračů očkování bude co nejméně. Asi nějací budou, ale kdybychom se dostali alespoň na těch 70 procent v září, tak bych to považoval za úspěch," dodal pro ŽivotvČesku.cz Adam Vojtěch.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.