Adam Vojtěch zhodnotil systém PES. Je to vylepšení toho, co jsme představili s epidemiologem Maďarem

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 13. 11. 2020

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (50) představil nový systém hodnocení rizika v souvislosti s epidemií v Česku, takzvaný PES. Rizikové skóre bude zveřejňované od 16. listopadu na webu ministerstva. Číslo nula až sto bude kalkulováno denně, a to pro celou republiku i pro jednotlivé kraje. Pro ŽivotvČesku.cz systém zhodnotil bývalý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. "V konečném důsledku to hodnotím jako dobré, pochválil rozvolňovací metodu.

Nyní je celé Česko podle systému PES v nejhorším stupni, index je ale na úrovni sedmdesát, která odpovídá kategorii čtyři.

"Mně se to líbí. Je to určité vylepšení toho, co jsme představili na jaře či v létě. Na jaře jsme měli schválený systém rozvolňování opatření, který jsme představili s docentem a epidemiologem Rastislavem Maďarem. A v létě takzvaný semafor, v němž byla určitá pásma od bílé po červenou barvu a na to navázaná opatření. Takže tohle je řekněme nějaké vylepšení ve větším detailu těchto systémů rozvolnění či zpřísnění opatření a myslím, že to je na místě a je to srozumitelné. Má to sice více barev a více detailů, ale v konečném důsledku to hodnotím jako dobré," řekl pro ŽivotvČesku.cz bývalý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Systém PES bude fungovat tak, že se podle stavu epidemie každý den zhodnotí rizikové skóre na škále nula až sto. Právě výsledek součtů celou zemi nebo region zařadí do jednoho z pěti pásem přísnosti opatření. Pro zmírnění nebo zpřísnění pásma bude muset změna trvat několik dní.

Na změnu stavu mají vliv čtyři faktory. Vyhodnocovat se bude podílu pozitivních testů, počtu nakažených na 100 tisíc obyvatel, počtu nakažených seniorů a takzvaného reprodukčního čísla. Každý parametr bude mít určitou hodnotu, další dva body se budou přičítat, pokud za poslední týden reprodukční číslo poroste.

Podle Blatného se bude čekat týden, ministerstvo nebude reagovat na jednodenní změny. Podle jeho vyjádření se tedy bude přecházet na vyšší stupeň rizika po třídenním nárůstu indexu. Při přechodu na nižší stupeň po týdenním poklesu. Přechod musí schválit vláda.

V současnosti je hodnota indexu 70, což je pátý stupeň. Pokud současná hodnota týden vydrží a bude posvěcena vládou, dojde k přechodu do čtvrtého stupně.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.