Advokátka Klára Long Slámová kandiduje na prezidentku. Prozradila, co jí k cestě na Hrad řekl manžel

Klára Long Slámová ohlásila kandidaturu na prezidentský post.
Klára Long Slámová ohlásila kandidaturu na prezidentský post.
Foto: Se svolením Kláry Long Slámové
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 26. 5. 2021

Advokátka Klára Long Slámová (43) oznámila, že se zúčastní boje o Hrad - ohlásila kandidaturu na prezidentský post. "Chci Hrad otevřít lidem. Myslím si, že mám možnost a že dokážu vést o podstatných věcech dialog," uvedla advokátka pro ŽivotvČesku.cz a popsala, jak na zprávu reagoval její manžel.

Klára Long Slámová, která se do povědomí veřejnosti zapsala například jako advokátka Jiřího Kajínka, oznámila, že chce kandidovat v prezidentských volbách, které se uskuteční v lednu 2023.

"Za celou dobu své advokátní praxe jsem se setkala s mnoha lidskými osudy a vím, co běžné lidi trápí a co očekávají od představitelů státu. Lidé řeší své každodenní problémy a bohužel necítí přílišnou oporu v zákonech ani v jejich výkladu, necítí oporu ani ve státu a jeho představitelích. V posledních letech už mnozí rezignovali na své požadavky vůči politikům a nemají k nim důvěru. Tito lidé chodí k volbám volit tzv. »menší zlo«. Nemyslím si, že je to v pořádku. Lidé si už zvykli, že o běžné životy se nikdo nezajímá. Ztratili důvěru i v justici, což je docela stěžejní, když žijeme v demokratickém a právním státě. Já chci Hrad otevřít lidem. Myslím si, že mám možnost a dokážu vést dialog o podstatných věcech. Prezident nemá mnohé pravomoci, ale já věřím, že dialogem a svými zkušenostmi z praxe mohu mít vliv i na zákony či jejich změny," uvedla Klára Long Slámová pro ŽivotvČesku.cz. Dodala, že její manžel Gregory Scott ji velmi podporuje.

"Manžel mi řekl, že mě bude podporovat, ale že by si i dál rád ponechal svou běžnou práci," řekla s úsměvem matka dcery Elizabeth Marie, která se narodila v roce 2015.

Klára Long Slámová zatím neuvedla, zda se pokusí získat 50 tisíc podpisů od veřejnosti, nebo požádá o podporu senátory či poslance. "Jsou dva způsoby podání kandidátní listiny. Buď ji podává občan, který připojí 50 tisíc podpisů, nebo kandidátní listinu podpoří deset senátorů či dvacet poslanců. Není to podpora od politické strany. Zatím není známý ani termín prezidentské volby, oficiální vyhlášení bude zhruba za rok, takže je brzy se rozhodovat, kterou cestou se člověk vydá. Mohu začít sbírat podpisy lidí, nevylučuji to. Nevylučuji ani tu druhou cestu, možná zkusím obě," řekla v rozhovoru pro Právo.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.