Advokátka má jasno. Sen zavražděné Niny H. se hroutí, ze sbírky pro seniory zmizelo 10 milionů

Nina H. přišla o svůj život ve velmi mladém věku
Nina H. přišla o svůj život ve velmi mladém věku
Foto: Archiv Policie ČR
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 25. 11. 2020

Rodina zavražděné čtyřiadvacetileté Niny H. chce naplnit její sen a postavit dům pro seniory. Bohulibý plán ale dostal vážné trhliny, reálně hrozí, že částku se nepodaří vybrat. Jeden z dárců totiž odmítl peníze poslat. Takové jednání je možná neetické, ale podle redakcí ŽivotvČesku.cz oslovené právničky částku nelze vymáhat.

Případ Niny H. česká veřejnost sledovala několik dnů. Dívka byla pohřešovaná a byl hledaný také její kamarád Jan P. Bohužel pátrání mělo tragický konec. Tělo studentky Niny H. policie objevila v pražské oboře Hvězda. Dívka byla zavražděná. Pohřešovaný kamarád Honza spáchal sebevraždu, když dobrovolně skočil pod soupravu jedoucího metra.

"Nakláníme se v tuto chvíli k tomu, že oba případy, tedy pátrání po muži a ženě, má něco společného. Je tam zahájeno řízení pro násilný trestný čin. V tuto chvíli ale s ohledem na rodinu nebudeme uvádět další skutečnosti," uvedla nedávno tisková mluvčí Policejního prezidia ČR Eva Kropáčová pro ŽivotvČesku.cz.

Nina měla velké sociální cítění a nebyl jí lhostejný osud seniorů. Niny sestra Anna uvedla, že dívka chtěla v České republice postavit dům pro seniory na podobných principech, jako jsou zařízení v Dánsku, kde má rodina kořeny.

Byla vyhlášena sbírka a podařilo se vybrat více než 4 miliony korun. Organizátoři ale počítali s větší částkou. Jeden z dárců slíbil, že pošle deset milionů, ale dar si nakonec rozmyslel. Skutečná vybraná částka tak není 14 milionů, jak se organizátoři projektu domnívali. S částkou již počítali, ale nyní přišlo zklamání.

"Zákon č.117/2001 Sb. o veřejných sbírkách hovoří pouze o dobrovolných příspěvcích. Pokud je něco dobrovolné, nelze podle mého názoru použít donucující nástroje k faktickému splnění příslibu k budoucímu dobrovolnému příspěvku, v případě změny názoru budoucího dárce z jakéhokoliv důvodu, předem oznámeného nebo neoznámeného," uvedla pro ŽivotvČesku.cz respektovaná advokátka Lenka Radoňová.

Sbírka na počest zavražděné Niny ale nekončí, pořád je tedy velká šance, že částku se podaří navýšit.