Reklama:

Aktivita jedovatých zmijí bude zanedlouho vrcholit. Odborník v oblasti herpetologie popsal, co za riziko hrozí při uštknutí

Zmije obecná
Zmije obecná
Foto: Pixabay
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 4. 5. 2023

I malé dítě ví, že uštknutí zmijí obecnou není zrovna nic příjemného - je jedovatá. V praxi se ale počty uštknutí člověka v České republice počítají spíše v jednotkách. Podle redakcí ŽivotvČesku.cz osloveného experta v oboru herpetologie Karla Zavadila bude v následujících týdnech vrcholit aktivita zmíněného hada. To znamená, že se zvýší jeho výskyt. Odborník zároveň promluvil o možných rizicích, která může způsobit nešťastný kontakt s tímto plazem.

Reklama:

Pravděpodobnost, že se člověk na procházce setká se zmijí, která je charakteristická klikatou čárou na hřbetě, bude v následujících týdnech nejvyšší za celý rok. 

"Vždy záleží na počasí. To se týká i aktivity zmijí. Její vrchol bývá v červnu a červenci, protože je nejtepleji. To tedy znamená, že jsou nejaktivnější," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Karel Zavadil.

Reklama:

Vzhledem k předpovědi počasí se dá čekat, že k tomu dojde zanedlouho. "Za chvíli bude - od druhé poloviny května - přes dvacet stupňů, takže to by odpovídalo, že aktivita bude narůstat. Nejvíce zmijí se dá vidět v severních nebo jižních Čechách," přiblížil pro ŽivotvČesku.cz uznávaný chovatel Karel Zavadil z Veselí nad Moravou s tím, že zmije je predátor a setkat se s ní dá nejčastěji tam, kde má dostatek potravy.

Mezi lidmi obecně panuje obava ze zmijí. "Útočí jen v případě, že má pocit ohrožení. Jinými slovy se dá říct, že její obrana je v podstatě útok. Sama od sebe ale neuštkne. Je spíše plachá a převážně se bude snažit schovat. Reaguje na vibrace půdy, a pokud člověk půjde řekněme po lesní cestě, tak ho zaregistruje a bude mít snahu schovat se do bezpečí," doplnil odborník v oblasti herpetologie pro ŽivotvČesku.cz, že strach není namístě, obezřetnost však ano.

K uštknutí dochází na území Česka minimálně. "Jedná se spíše o jednotky případů. Zmije není smrtelně jedovatý had, má spíše slabší jed. To však neznamená, že nemůže usmrtit malé dítě nebo starého člověka se zdravotními komplikacemi. Zdravému dospělému člověku pak hrozí spíše bolest hlavy, otoky, ranky na kůži, malátnost, případně žaludeční nevolnost," dodal odborník na plazy pro ŽivotvČesku.cz.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: