Alena Schillerová jako kandidátka v boji o Hrad: Upřesnila, zda do toho půjde a jaký by měl být nástupce Miloše Zemana

Alena Schillerová
Alena Schillerová
Foto: Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 12. 1. 2022

Druhé funkční období úřadujícího prezidenta republiky Miloše Zemana (77) skončí 8. března 2023. Jednou z osob, o kterých se spekuluje, že by ho na Hradě mohly nahradit, je Alena Schillerová (57). Podle bývalé ministryně financí je ale daleko žhavějším »želízkem v ohni« její stranický šéf Andrej Babiš (67). "ANO má dostatek poslanců, aby mohlo Andreje Babiše přímo nominovat," uvedla bývalá strážkyně státní kasy pro ŽivotvČesku.cz.

Paní exministryně, bylo před volbami do Sněmovny a vy jste uvedla, že nemůžete vyloučit, že byste jednou boj o Hrad zkusila. V jakém rozpoložení jste nyní, když z hnutí ANO je opoziční strana? Stále uvažujete o tom, že půjdete do prezidentských voleb?

Upřímně řečeno moji kandidaturu více udělali novináři, než že by to mělo nějaký reálný základ. Hnutí ANO se jen vyjádřilo v tom smyslu, že zcela určitě do prezidentských voleb postavíme jednoho kandidáta, o tom není pochyb. Kdo by to měl být, o tom jsme se na půdě ANO vůbec nebavili.

Vy tvrdíte, že jste se o tom nebavili, ale podle politologů i sázkových kanceláří je Andrej Babiš v tuto chvíli největším favoritem na to, že na Hradě vystřídá Miloše Zemana.

Ano, nabízí se, že by to mohl být pan Babiš, ale ani on se k tomu ještě nevyjádřil. Ani toto se ještě nediskutovalo. Myslím, že ty úvahy si samy žily svým životem ve veřejném prostoru, aniž by to kdokoliv z hnutí ANO jakkoliv komentoval.

Omlouvám se, že vám do toho skočím, mám ale pocit, že Andrej Babiš vysílá takové, jak to říct, testovací signály, podobně jako pan Kalousek, kdy to vypadá, že vlastně to chtějí lidé a domnívám se, že si oba pánové dělají takové průzkumy, jak si vlastně stojí. Ale je to můj názor...

Je pravda, že Andrej Babiš ve svém internetovém pořadu »Čau lidi« uvedl, že kdyby se mezi lidmi sebralo dost podpisů, že by kandidaturu zvážil. Někdo z dobrovolníků podpisy sbírá, ale sám pan Babiš nic takového neiniciuje. Navíc hnutí ANO má dostatek poslanců, aby bylo možné našeho předsedu nominovat, ale znovu říkám, že se o tom zatím nejednalo a nebylo to na pořadu dne. Veřejně bylo potvrzeno jen to, že ANO postaví jednoho kandidáta. Všechny ostatní spekulace už šly hlavně od médií.

Vidím, že Andreje Babiše do role kandidáta vpasovat nechcete. Druhá věc je, že ho do té role možná vpasoval pan prezident, který měl říct, že by si přál, aby Andrej Babiš kandidoval... Ale určitě víte, jak by nový prezident měl vypadat a jak by měl jednat. V čem by například měl být lepší a co dělat jinak, než jak jsme zvyklí u Miloše Zemana?

Necítím se kompetentní k tomu, abych hodnotila pana prezidenta Miloše Zemana. Myslím si, že je to velmi silná osobnost, já s ním vždy měla dobré a korektní vztahy, určitě ho nehodlám kritizovat.

Vy jste tak diplomatická, že byste opravdu prezidentku mohla dělat. Tak pojďme alespoň k tomu, co čekáte od nové hlavy státu...

(Usmívá se) Co se týče osoby nového prezidenta, tak já jsem konzervativní člověk, který miluje tuto zemi, vždy jsem to cítila tak, že většina národa je konzervativní a volí člověka, kterého zná, který má za sebou transparentní politickou kariéru. Když se podíváte zpět na Václava Klause či Miloše Zemana, tak oba byli silní politici se silnou kariérou, byli premiéři, i když měli oponenty, tak uměli názorové odpůrce přimět k tomu, aby přemýšleli o tom, co jim říkají. S Václavem Havlem ta situace byla hodně specifická, byla to porevoluční situace, on byl symbolem doby a bylo logické, že byl zvolen prezidentem, ale to bych nesrovnávala. Oba dva prezidenti v novodobé historii, tedy pan Klaus i pan Zeman, byli výrazní politici s jasnou transparentní politickou kariérou. Já si myslím, že novým prezidentem by měl být člověk, který za sebou má politickou kariéru, který něco odpracoval, lidé o něm ví, kde názorově stojí, co si myslí a za co bojuje. Měl by to podle mě také být člověk, který se pokusí spojit náš rozdělený národ. Ta rozdělenost je stav, který mě hodně trápí, myslím si, že k tomu přispěl i covid, který ve společnosti polarizoval například téma očkování.

Myslíte si, že Česko je připraveno na to, aby v čele země stála žena? Byla by pro Česko dáma na Hradě nějakým způsobem výhodnější než muž? Nebo je vám to jedno a řídíte se jinými vlohami a kritérii než je pohlaví?

Tuto otázku bych nevztahovala jen k pozici prezidenta, ale vztáhla bych ji k politice jako takové. Já osobně jsem nikdy netrpěla hendikepem, a to jsem se pohybovala ve vysokých manažerských pozicích, že jsem žena. Já si myslím, že ženství ani mužství nehraje roli, co se týče kompetentnosti politika a srozumitelnosti jeho vyjadřování. Zda jste muž či žena nemá vliv na to, jaký kdo je člověk. To je podle mě to nejdůležitější, jaké kdo má morálně volní vlastnosti, jaký je prostě člověk. Ale myslím si, že žen v politice by mohlo být více. Nemyslím si, že je málo schopných žen, ženy jsou velmi schopné. Je to podle mě dáno tím, že ženy jsou mnohdy vázány rodičovskými povinnostmi, pořád velká část těchto povinností leží na ženách. Politiku musíte dělat naprosto naplno, musíte hledět na to, že škrtnete velkou část osobního života. Když to vezmu sama za sebe, tak jsem politiku nevnímala jako práci, ale jako službu. Je tady určitá oběť, kterou je nutné přinést, to si myslím, že řadu žen hendikepuje. Znovu ale chci říct, že všude by mělo platit, jaký jste člověk, nikoliv to, jaké máte pohlaví.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.