Reklama:

Andor Šándor má jasno, kam Česká republika bude s Petrem Pavlem směřovat

Bezpečnostní expert Andor Šándor
Bezpečnostní expert Andor Šándor
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 6. 2. 2023

Vítězství Petra Pavla (61) v prezidentských volbách patrně vylepší pozici Česka v Evropské unii či v Severoatlantické alianci - o tom je přesvědčen mezinárodně uznávaný bezpečnostní expert a politický komentátor Andor Šándor (65), který odpověděl redakci ŽivotvČesku.cz na dotaz, jakým směrem ČR bude s nástupcem Miloše Zemana (78) v čele směřovat.

Reklama:

Podle Andora Šándora posílení pozice v západních organizacích může Česku zajistit i skutečnost, že se Pavel dlouhodobě velmi kriticky vymezuje vůči Rusku a Číně, což je velký rozdíl proti jeho předchůdci Zemanovi.

"Myslím si, že v jeho případě se ČR vydá jednoznačně směrem - přikloněním k západním strukturám, a to EU a Severoatlantické alianci. Jednoznačně ze zahraniční politiky, kterou bude prosazovat Petr Pavel, »vypadne« nějaká ambivalence vůči Číně, případně Rusku. Petr Pavel byl konkrétní v tom, že Čína není přátelským státem s jejím zřízením, což podtrhl i telefonát s tchajwanskou prezidentkou. Myslím si, že orientace na okolní státy je evidentní a bude beze změny, což dělali i jeho předchůdci. Ale jak jsem řekl, zejména v jeho případě půjde o jednoznačnou orientaci na EU a NATO a nezpochybňování této vazby," uvedl pro ŽivotvČesku.cz zkušený bezpečnostní expert a vojenský analytik Andor Šándor.

Reklama:

Dále k věci uvedl, že Miloš Zeman přes snahu svého diplomatického týmu za deset let v úřadě nedostal pozvánku do Bílého domu, což v rámci Petra Pavla bude zřejmě jeden ze zásadních rozdílů, kdy ji patrně bude moct očekávat velmi brzy.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: