Andor Šándor očekává souboj Nerudové a Pavla. Bude ve prospěch Babiše, ale v debatách mu nepomůže jeho zmatená čeština, uvedl

Bezpečnostní expert Andor Šándor
Bezpečnostní expert Andor Šándor
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 10. 12. 2022

V aktuálním volebním modelu agentury Median se ekonomka Danuše Nerudová (43) vůbec poprvé dostala na první místo mezi prezidentskými kandidáty. Získala by 28 procent hlasů a oproti říjnu si polepšila o 13 procentních bodů. Na druhém místě se umístil předseda hnutí ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (68), kterému model přisoudil 26,5 procenta hlasů. Třetí by podle průzkumu z přelomu listopadu a prosince skončil někdejší vysoký představitel armády Petr Pavel (61) se ziskem 23,5 procenta. Redakce ŽivotvČesku.cz se dotázala bezpečnostního experta a politického komentátora Andora Šándora (65), zda očekává v rámci souboje o Hrad pořádnou bitvu. Generál v záloze neměl problém prozradit ani svůj tip, kdo se v jeho očích nakonec stane nástupcem Miloše Zemana (78).

V hypotetickém druhém kole by Babiše porazili Nerudová i Pavel, zhruba pětina respondentů ale zůstává v těchto duelech nerozhodnutá. Výsledky průzkumu dnes zástupci agentury představili novinářům na on-line tiskové konferenci. Dosavadní průzkumy Medianu i jiných agentur přisuzovaly první místo Babišovi nebo Pavlovi, Nerudová v nich byla poslední dobou už jen těsně třetí.

U části voličů ale dál panuje poměrně značná nejistota, koho budou volit. "Vzhledem k nezakotvenosti voličů není zatím vhodné jednoznačně predikovat, která z osobností nakonec postoupí do druhého kola volby," uvedli autoři modelu.

Generál v záloze Andor Šándor je přesvědčen, že trojice podle průzkumu nejsilnějších kandidátů svede tvrdý souboj před prvním kolem prezidentské volby. "Osobně si myslím, že souboj Danuše Nerudové a generála Pavla bude ve prospěch Andreji Babišovi. Otázka je, jak ustojí a neustojí televizní debaty, které do konce roku odmítl, a v lednu se snad nějaké zúčastní, uvidíme. Andrej Babiš ale není silný rétor a k tomu ta jeho zmatená čeština by tomu asi také nepomohla. Ohledně prvního a případně druhého kola prezidentské volby si myslím, že to bude velmi zajímavý souboj. Otázkou pro voliče je, aby si řekli, co od kandidátů očekávají, zda jejich slova jsou realistická," uvedl pro ŽivotvČesku.cz.

Redakce uznávanému bezpečnostnímu expertovi položila zároveň dotaz, koho by si tipnul na vítěze. "Domnívám se, že to bude Petr Pavel," dodal Andor Šándor.

Prezidentských voleb by se nyní určitě zúčastnilo 62 procent respondentů, dalších 12,5 procenta účast zvažuje. První kolo prezidentských voleb se uskuteční 13. a 14. ledna, očekávané druhé kolo o dva týdny později.

Průzkum Medianu se uskutečnil během listopadu a začátku prosince, účastnilo se ho 1010 respondentů starších 18 let. Do průzkumu byli zařazení všichni kandidáti, kteří podali přihlášku.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.