Reklama:

Andor Šándor vysvětlil, proč je nepravděpodobné, že by za útokem u Moskvy stáli Ukrajinci

Andor Šándor
Andor Šándor
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 24. 3. 2024

Komentář: Už v úterý byly ruské úřady upozorněny západními státy na riziko teroristických útoků. Prezident Vladimir Putin reagoval na tyto informace slovy, že jde o pokus o vydírání a zastrašování ruského obyvatelstva. Teroristický útok, který se odehrál v pátek večer na předměstí Moskvy v koncertním sále, měl za následek smrt více než 133 lidí a záchranáři nalezli další oběti pod sutinami. Putin v sobotu v televizním vystoupení naznačoval spojitost mezi pravděpodobnými útočníky a Ukrajinou, kam se prý snažili z Ruska utéct přes hranici. Pro ŽivotvČesku.cz vysvětlil bezpečnostní expert a komentátor Andor Šándor, proč je nepravděpodobné, že by za činem Ukrajina stála.

Reklama:

K útoku se už v pátek přihlásila teroristická organizace Islámský stát. O autenticitě jejího vyjádření na sociálních sítích ale panují pochyby.

V pátek večer došlo k útoku v koncertním sále Krokus City Hall v Krasnogorsku nedaleko Moskvy, kde útočníci otevřeli palbu. Ruská Federální bezpečnostní služba (FSB) informovala, že byli útočníci celkem čtyři a v sobotu ráno se podařilo všechny zadržet v Brjanské oblasti na západě Ruska.

Reklama:

Během útoku útočníci použili hořlavou tekutinu, což způsobilo rozsáhlý požár v koncertním sále. V důsledku požáru došlo ke zřícení částí budovy, pod kterými zůstal neznámý počet lidí uvězněn.

"Sledoval jsem to vyjádření Putina a tam říkal, že podle nepotvrzených zpráv měli mít útočníci vytvořený prostor k překročení ukrajinské hranice. Myslím si, že pokud by to udělali skutečně Ukrajinci, tak by se museli zbláznit, protože jedna věc je to, že oni mohou samozřejmě útočit na ruské vojenské cíle, protože Rus je agresor, ale nikdo ve světě by je nepodpořil za to, že by zaútočili na bezbranné civilisty způsobem, který jsme viděli. Považuji to za vyloučené," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz Andor Šándor, proč je podle něj nepravděpodobné, že by za útokem stáli Ukrajinci.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: