Andrej Babiš a Petr Pavel jako favorité boje o Hrad: Bureš proti Pávkovi, to je těžká představa, říká Miroslav Kalousek. Zhodnotil oba muže

Miroslav Kalousek
Miroslav Kalousek
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová, ČTK | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 1. 8. 2022

První kolo prezidentských voleb by vyhrál předseda hnutí ANO a bývalý premiér Andrej Babiš s 25,5 procenta hlasů. Na druhém místě by byl někdejší vysoký představitel české armády a NATO Petr Pavel s 21 procenty. Vyplývá to z aktuálního volebního modelu agentury Median. Pavel se na Babiše ve srovnání s předchozím průzkumem dotahuje. V modelu Medianu zveřejněném na začátku června měl Babiš 28,5 procenta hlasů a Pavel 19,5 procenta. "Pro mě jako pro člověka mé generace je velmi těžká představa, že ve druhém kole by se střetli dva lidé, kteří dostali svá krycí jména od komunistických tajných služeb," řekl pro ŽivotvČesku.cz bývalý ministr financí Miroslav Kalousek (61).

Pořadí v nynějším i předchozím volebním modelu Medianu na prvních třech místech zůstává stejné. Na prvním místě je Babiš, na druhém Pavel a na třetím s větším odstupem odborový předák Josef Středula. Zatímco ale Babišův podíl hlasů se proti minulému průzkumu snížil, následujícím dvěma kandidátům podpora rostla. Středula měl v předchozím modelu 7,5 procenta hlasů a v aktuálním devět procent.

"Vítězství Andreje Babiše znamená mít na Hradě někoho, kdo nikdy nepochopil Ústavu, kdo má obrovský konflikt zájmů a u koho nevíme, jak moc je vydíratelný, což je asi to nejhorší," řekl pro ŽivotvČesku.cz bývalý ministr financí a expředseda TOP 09 Miroslav Kalousek, co by podle něj pro Českou republiku znamenalo případné vítězství Andreje Babiše v prezidentských volbách 2023.

Za dvěma nejsilnějšími adepty na post prezidenta jsou podíly voličů vyrovnané. Za třetím Středulou zaostává o dva procentní body na čtvrtém místě bývalá rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová se sedmi procenty hlasů. Na pátém místě je senátor Pavel Fischer se šesti procenty.

Při započtení všech lidí, kteří volbu daného kandidáta zvažují a nevylučují účast u voleb, by se ale pořadí změnilo. Nejvíce možných voličů má Pavel s 34,4 procenta. U Babiše je to 33,5 procenta a na třetím místě by byl Fischer s 21,1 procenta. Nejsilnější volební jádro lidí, kteří jsou si pevně jistí výběrem kandidáta i účastí u voleb, má však Babiš s 19 procenty. U Pavla činí volební jádro 11,2 procenta.

"Pro mě jako pro člověka mé generace je velmi těžká představa, že ve druhém kole by se střetli dva lidé, kteří dostali svá krycí jména od komunistických tajných služeb. Bureš proti Pávkovi, to bych přemýšlel, jestli je buď taková mentalita českého národa, nebo jestli komunistické tajné služby byly tak personálně geniální," sdělil svůj názor na aktuální favority prezidentských voleb v rámci dotazu pro ŽivotvČesku.cz Miroslav Kalousek, kterého po oznámení rezignace v lednu loňského roku po 22 letech ve Sněmovně odměnili přítomní poslanci napříč politickým spektrem potleskem vestoje.

Babiš má podle Medianu příznivce hlavně mezi lidmi staršími 64 let a mezi lidmi se základním vzděláním nebo středoškolským vzděláním bez maturity. Pavel má podporu zejména u lidí ve věku 18 až 24 let a mezi vysokoškolsky vzdělanými. Zaznamenává také nejvyšší podporu mezi podnikateli, zatímco třeba Středula má voliče nejčastěji mezi lidmi, kteří pobírají důchod.

Podobné pořadí na předních místech bylo také ve volebním modelu agentury Ipsos zveřejněném 22. července. První kolo prezidentských voleb by podle něj vyhrál Babiš s 31,7 procenta hlasů a druhý Pavel by získal 23,8 procenta hlasů. Třetí by skončila Nerudová s 10,8 procenta voličů.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.